Zahraničí

V Bruselu se schází lídři Evropské unie. Budou jednat o migraci i rozdělování vakcín

V Bruselu začíná ve čtvrtek dvoudenní summit lídrů Evropské unie. Témat, která budou prezidenti a premiéři řešit, je několik. Například se budou řešit rostoucí čísla běženců, obnovení hospodaření po pandemii nebo spravedlivé rozdělování vakcín.

Program summitu začal pracovním obědem s generálním tajemníkem OSN Antóniem Gutteresem. Dá se očekávat, že lídři s ním proberou otázku rostoucí migrace na jihu kontinentu, protože během pandemie, zdá se, slábne.

Státy jako Itálie, Španělsko a Řecko zaznamenávají rostoucí čísla přicházejících běženců. Lídři tak budou řešit, jak obnovit cestovní ruch a zároveň zajistit, aby do Evropy neproudilo velké množství migrantů. Očekává se také, že lídři budou apelovat na pokračování migrační dohody s Tureckem, které Evropě s migrací pomáhá.

Související obsah

Na stole bude také téma agresivního chování Ruska. Francouzský prezident a německá kancléřka navrhují uspořádat summit Evropské unie i s ruským prezidentem. Na tom ale nepanuje mezi lídry shoda a někteří mluví o tom, že je to příliš vstřícný krok směrem k Rusku. Naposledy se Putin účastnil summitu v roce 2014 před anexí Krymu.

Kromě těchto témat budou lídři jednat také o hospodářské obnově po pandemii, spravedlivém rozdělování vakcín proti koronaviru nebo o přístupu k Bělorusku.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz