Domácí

U rakve jen na chviličku. DETAILY rozloučení s Libuší Šafránkovou

Už v pátek se bude moci veřejnost rozloučit v kostele na pražském Spořilově s nedávno zesnulou herečkou Libuší Šafránkovou. Jak ale bude vše na místě probíhat? Praktické detaily posledního rozloučení se dozvíte v následujícím článku.

Veřejnost se s oblíbenou herečkou, představitelkou legendární Popelky, může loučit nejen v pátek od 10 do 14 hodin, ale podle informací TN.cz také v sobotu odpoledne. O víkendu už ovšem ve svatostánku nebude vystavená rakev.

Jak to bude v kostele svaté Anežky České na pražském Spořilově vypadat v praxi? Podle členky tamější farnosti Michaely Tučkové, s níž mluvila reportérka TN LIVE, bude v kostele vytvořený koridor, "kterým budou lidé postupovat k rakvi a následně k východu."

Související obsah

 

Počítá se přitom s tím, že zájemci se budou moci se zesnulou herečkou rozloučit jen velmi krátce, u rakve budou moci pobýt pouze několik vteřin. Postup truchlících a rychlost případné froty bude hlídat přítomná ochranka.

Tučková zároveň jménem organizátorů požádala příchozí, aby kolem kostela nerozestavovali svíčky. A už vůbec je nenosili do interiéru svatostánku, který Šafránková léta navštěvovala. Často i s vnoučaty.  Pro svíčky bude vyhrazený prostor na pietním místě za kostelem v parku. Tam zároveň lidé najdou kondolenční knihu.

Stejně tak mají lidé do kostela nosit jen drobné květinové dary, například plyšáci jsou tabu. "Květiny se po veřejném rozloučení přesunou na pietní místo za kostelem a na obřad s rodinou zůstane jen výzdoba, kterou zajišťuje pro pozůstalé pohřební služba," zmínila Tučková.

Protože se očekává hojná účast veřejnosti, budou pro příchozí připravené mobilní toalety či pítka. Dveře kostela se pro truchlící otevřou až ve zmiňovaných 10 hodin, ranní ptáčata vyjdou naprázdno. Přípravy v kostele nicméně poběží už od šesti hodin ráno.

Související obsah

Po veřejné části rozloučení se kostel dvě hodiny po poledni uzavře a od 16 hodin se s oblíbenou herečkou budou loučit blízcí, kolegové a přátelé na smuteční mši. Ta je pouze pro zvané, ale lidé ji budou moci sledovat na velkoplošných obrazovkách u kostela. Přímý přenos ceremoniálu přineseme na TN.cz a TN LIVE přímým přenosem.

Libuše Šafránková zemřela 9. června ve věku 68 let. Její náhlý skon nezaskočil jen české fanoušky, úmrtí vzbudilo zájem i v zahraničí, kde rovněž generace diváků vyrůstaly při sledování české Popelky se Šafránkovou v hlavní roli.

Připomeňte si, jak o smrti Šafránkové informovala zahraniční média:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz