Zahraničí

Veřejně prospěšné práce i pokuta. Za útok na Kapitol padl první rozsudek

Veřejně prospěšné práce i pokuta. Za útok na Kapitol padl první rozsudek
Zdroj: APTN

Kauza neoprávněného vniknutí do washingtonského Kapitolu má první odsouzenou, a to 49letou ženu z americké Indiany. Žena dostala podmínečný trest, veřejně prospěšné práce a pokutu.

Tři roky v podmínce, 120 hodin veřejně prospěšných prací a pokuta v přepočtu za více než 10 500 korun. Takový trest si ve středu u soudu vyslechla Američanka za účast na nepovolené demonstraci při útoku na budovu Kapitolu.

Devětačtyřicetiletá Anne Morgan Lloydová se tak stala první odsouzenou z pěti stovek stíhaných lidí, kteří se lednového útoku na budovu Kapitolu účastnili. Lloydová se s vyšetřovali na vině i tresu domluvila v klidu a omluvila se. Informaci přinesla agentura AP.

"Stydím se za to, že se události ten den zvrhly na divoký projev krutosti a za své chování se omlouvám rodině i americkému národu," řekla žena před soudem.

Související obsah

Podle prokuratury se Lloydová nedopustila násilí, ničení a ani se nezapojila do příprav nebo řízení násilností, proto soud souhlasil s podmíněným trestem.

Do budovy amerického Kongresu vtrhli příznivci bývalého prezidenta Donalda Trumpa letos v lednu. Důvodem byly jejich pochybnosti o spravedlivém vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách. Situace eskalovala ve střety policistů s protestanty a došlo i na střelbu, během které zemřela žena. Trump později vyzval na Twitteru k upokojení protestů.

Policisté zadrželi více než 90 radikálů, kteří vtrhli do budovy Kapitolu. Na reportáž Televizních novin se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman podepsal vyloučení Ruska a Číny z dostavby Dukovan

Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal zákon o nízkouhlíkové dohodě, který z dostavby jaderné elektrárny Dukovany vyřazuje firmy z Ruska a Číny. Zákon umožňuje využití technologií pouze od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996.

Píše se na Deník.cz