Domácí

Muž policistu kousl, nedbal na výzvy. Podrobný popis zásahu v Teplicích

Ústecké ředitelství policie ve čtvrtek popsalo celý víkendový zákrok policistů v Teplicích proti muži, který následně zemřel. Výsledky šetření oznámila také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Policejní ředitel Ústeckého kraje Jaromír Kníže popsal ve čtvrtek na tiskovém brífinku časovou osu celého zákroku v Teplicích proti muži, který měl pod vlivem drog napadnout policisty a následně po převozu do nemocnice zemřel.


Hlídka na místo na základě ohlášení obyvatel dorazila v 14:59. "Bylo ověřeno, že se zde pohybovaly dvě osoby, které přešly do vedlejší ulice, kam se policie neprodleně vydala. Zde nalezla hlídka jednoho muže, který ležel na zemi, vydával nesrozumitelné zvuky, oháněl se kolem sebe a měl na těle známky drobných poranění," řekl ředitel.


Policisté se snažili s mužem mluvit, ten se ale pokoušel na sebe jednoho z policistů strhnout. "Muž se přitom oháněl rukama, kopal okolo sebe a policistu i kousl. Policista neutrpěl žádné zásadní zranění, ale vzhledem k tomu, že došlo k útoku na veřejnou osobu, byl muž vyzván, aby zanechal svého jednání, což neučinil. Došlo k použití donucovacích prostředků. Muž ležel na zemi, byly použity hmaty a chvaty, donucovací prostředky a pouta," vyjmenoval Kníže.


Podle policistů byl muž zdrogovaný, hned po zákroku v 15:02 proto zavolali záchranku. Ta přijela v 15:11. Záchranáři připravili lehátko a spolu s policisty na něj muže položili a naložili do sanitky. Tam se záchranáři snažili muže oživit a v 15:28 z místa odjeli. "Následně jsme byli vyrozuměni, že v 15:45 v teplické nemocnici ošetřující lékař konstatoval smrt pacienta," uzavřel Kníže.

Související obsah


Policie podle Knížete přijala veškerá opatření, aby prověřila postup hlídky. "Dnes po prvotním vyhodnocení můžeme říct, že použití donucovacích prostředků bylo oprávněné a zákonné, dále byla neprodleně 19. června splněna oznamovací povinnost vůči krajskému státnímu zastupitelství, následně si celou věci převzal a začal šetřit odbor vnitřní kontroly ředitele krajského ředitelství policie v součinnosti s odborem vnitřní kontroly policejního prezidia. Byla vyrozuměna Generální inspekce bezpečnostních sborů, kdy jejich příslušník byl na místě, veškeré materiály a podklady jsme GIBS poskytli," prohlásil Kníže.
 

K případu se vyjádřila také GIBS. "Po vyhodnocení shromážděných materiálů policejní orgán GIBS konstatuje, že momentálně nespatřuje v jednání zasahujících policistů trestný čin, není tedy ve věci věcně příslušný, a proto nebude zahajovat úkony trestního řízení," uvedla mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.


Inspekce ovšem ujistila, že záležitost bude i nadále sledovat a průběžně se seznamovat s novými policejními materiály.


Policejní hlídka o víkendu vyjela k zásahu proti několikanásobnému recidivistovi, který měl pod vlivem drog demolovat auta. Policisté museli útočícího muže zakleknout, ten pak po převozu do nemocnice zemřel. Podle předběžné příčiny úmrtí měl zemřít na předávkování, pitva potvrdila i jeho zhoršený zdravotní stav. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova o zákroku v Teplicích:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz