Zajímavosti

Milujete kávu? Lahodný nápoj může být zdraví prospěšný, tvrdí vědci

Milujete kávu? Lahodný nápoj může být zdraví prospěšný, tvrdí vědci
Zdroj: Thinkstockphotos

Pití kávy může výrazně snížit riziko vzniku chronického onemocnění jater. Navíc nezáleží na tom, zda je lahodný nápoj s kofeinem nebo bez. Vyplývá to z nové studie britských vědců.

Už předchozí výzkumy naznačovaly, že pití kávy může pomoci zabránit vzniku rakoviny jater nebo snížit riziko onemocnění spjaté s nadměrným užíváním alkoholu. Příznivé účinky oblíbeného nápoje potvrzuje také nová britská studie zveřejněná v časopisu BMC Public Health.


Poté, co vědci zohlednili faktory, jako jsou index tělesné hmotnosti (BMI), konzumace alkoholu a kouření, dospěli k zajímavým závěrům. U milovníků jakéhokoliv druhu kávy, kteří vypili libovolný počet šálků denně, bylo riziko vzniku chronického onemocnění jater o 20 % nižní než u těch, kteří kávu nepijí.

Související obsah


U konzumentů kávy bylo navíc také o 49 % nižní riziko úmrtí právě v důsledku onemocnění jater. "Káva je široce dostupná a výhody, které z naší studie plynou, mohou znamenat, že by se mohla používat k preventivní léčbě chronického onemocnění jater,“ uvedl spoluautor studie Oliver Kennedy.


Podle vědců se navíc míra příznivého účinku kávy zvyšovala také s vypitým množstvím. Ideální tak byly tři až čtyři šálky denně. Větší dávky však další zvýšení míry příznivých účinků už nevykazovaly.

Káva v jedlém kelímku? Češi tak bojují proti velkému množství odpadu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz