Domácí

"Zvonivý smích a úsměv." Blízcí i fanoušci se rozloučili se Šafránkovou

Dnešek je dnem, kdy dalo celé Česko poslední sbohem Libuši Šafránkové – herečce, představitelce legendární Popelky. Rozloučení se konalo v kostele na pražském Spořilově. Začalo v deset hodin a trvalo až do odpoledne. Rozloučení vyvrcholilo mší, na níž blízcí na svoji milovanou Lilu i zavzpomínali.

Ceremoniál skončil krátce před 17:30, kdy byla z kostela vynesena rakev za zvuků trubky a za potlesku přihlížejících. Následně ji naložili do pohřebního vozu, který z místa odjel.

"Potkali jsme se při natáčení Babičky, nejdřív jsem uslyšel zvonivý smích a pak jsem uviděl úsměv, který máme všichni před očima," řekl při mši divadelní principál Jan Hrušínský. Dagmar Havlová vyprávěla o tom, jak se Šafránkovou uvízly v kostele a horko těžko se dostávaly ven. "Ach Libuško, Lilo," povzdechla si herečka a bývalá první dáma. "Ahoj a na shledanou," zakončila.

Vzpomínku připojil i herec Ondřej Vetchý. Podle něj máme všichni představitelku Popelky ve své DNA, "jako by probouzela to nejlepší v nás." 

Těsně před začátkem smuteční mše přijel na místo zdrcený vdovec, herec Josef Abrhám. Okamžitě ho obklopila ochranka a doprovodila ho do kostela. Na úvod mše zazpívala kapela Mig 21 píseň Snadné je žít, prý na přání syna Šafránkové Josefa. Mši sloužící kněz popsal, že se s Libuší Šafránkovou viděl jen těsně před jejím skonem a že prý vypadala, že je připravená na "největší setkání života." Ceremoniálu se účastnili například herci Jiří Bartoška či Jan Kačer, kterému před pár dny zemřela manželka Nina Divíšková, rovněž herečka.

Související obsah

Na smuteční mši se pozvaní hosté začali scházet kolem 15:30. Mezi nimi byly třeba herečka Eliška Balzerová či Eva Hrušková, která Popelku hrála v jiné verzi pohádky.

Dveře kostela svaté Anežky České se pro truchlící z řad veřejnosti otevřely v pátek v deset hodin ráno. Lidé tak měli možnost se oblíbené herečce, která za svou kariéru ztvárnila mimo jiné řadu princezen, poklonit přímo v kostele. 

Od rána u vstupu kostela přibývaly smuteční věnce. Na rakvi ze světlého dřeva dokonce stál růžový střevíček, který odkazoval na nejznámější roli Šafránkové v pohádce Tři oříšky pro Popelku. A u rakve, vedle níž stála její velká fotografie, se hromadily květiny, převážně růže. Lidé si utíraly slzy a psali dojemné vzkazy do kondolenční knihy, která byla na pietním místě za kostelem.

Související obsah

"Pořád nemůžu uvěřit tomu, že paní Šafránková je po smrti. Se synem jí do kondolenční knihy chceme napsat: Odpočívej v pokoji, Libuško, Mileno, Jano, paní Vránová. Byli jsme v kostele, položili jsme kytičku, je to krásné, klidné místo. Chvíli jsme tam zavzpomínali a nechali jsme jí tam i krátkou modlitbu. Miluji ji ve všech rolích, ale nejvíc se mi líbila v těch komediálních," řekla jedna z obdivovatelek herečky, která se přišla s Libuškou rozloučit.

Mezi prvními dorazil herec Pavel Trávníček. Se Šáfránkovou si zahráli v pohádkách Tři oříšky pro Popelku a Třetí princ. "Taková herečka se rodí jen jednou za sto let," řekl pro TV Nova herec u kostela.

Související obsah

Trávníček také prozradil, jak moc svou kolegyni obdivoval. "S Líbou jsme natočili pár dobrých věcí. Udělala hlubokou rýhu v naší kinematografii. Myslím, že se jí podařil i celý její život. Myslím, že na ni všichni budeme vzpomínat v tom nejlepším," svěřil se Trávníček. "Byla pevným silným člověkem ve svém přesvědčení a ve své pravdě, ze které neustoupila a v tom byla její velká síla. Na jevišti se hraje pravda, a to Líba uměla," zavzpomínal pro TN LIVE Trávníček. 

Celý rozhovor s Pavlem Trávníčkem, který se přišel rozloučit se svou oblíbenou kolegyní:

Na místě situaci kontrolovali policisté i záchranáři. Podle prvních odhadů se přišly rozloučit nejméně stovky fanoušků. Někteří stáli delší frontu na zápis do kondolenční knihy a jiní zase do kostela.

Truchlící měli možnost využít i pietní místo. To bylo situované za kostelem v parku a bylo volně přístupné. Stejně jako tamtéž umístěná kondolenční kniha, kam lidé psali vzkazy.

Podívejte se, jak to na místě vypadalo:

Libuše Šafránková zemřela 9. června ve věku 68 let. Její náhlý odchod zarmoutil jak fanoušky v Česku, tak v dalších zemích Evropy a světa. Všude tam ji diváci znali jako krásnou Popelku, která navzdory nástrahám ke štěstí přišla.

Podívejte se, jak to v kostele vypadalo ve středu:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz