Domácí

Tornádo na jihu Moravy může být nejsilnější v historii ČR, odhadl ČHMÚ

Tornádo na jihu Moravy může být nejsilnější v historii ČR, odhadl ČHMÚ
Zdroj: HZS Jihomoravského kraje

Devastaci způsobenou tornádem na jihu Moravy už analyzují i experti z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). I když vyhodnocování stále pokračuje, první odhady mluví o tornádu síly F3 a nevylučují ještě větší intenzitu. Pokud by se potvrdila, šlo by o nejsilnější tornádo v novodobé historii Česka.

"Zatím nedokážeme říci, zda bylo tornádo jedno, nebo jich bylo více. Podle veřejně dostupných záběrů šlo o silné tornádo doprovázené savými víry, které obecně mohou za největší škody působené tornády. Převrácená auta se vyskytují už v tornádech síly F3, ale podle dostupných snímků zatím nelze vyloučit ani vyšší stupně," uvedla v pátek pro TN.cz mluvčí ČHMÚ Martina Součková.

Zmínila, že v Česku se daří zdokumentovat jedno až pět tornád ročně, tornádo přesahující sílu F3 nicméně v novodobé historii ČR zaznamenáno nebylo.

Související obsah

"Vznik tornáda není zdaleka jen o teplém vzduchu nebo nestabilním zvrstvení atmosféry. K jeho vzniku je potřeba celá řada dalších podmínek. Nicméně i při splnění všech známých podmínek pro vznik není jisté, že se tornádo nakonec vyskytne," řekla Součková.

Experti z ČHMÚ řádění větrných vírů na jihu Moravy nadále dokumentují a sbírají informace. Vyhodnocení, které by mělo definitivně odpovědět například na to, jestli u Hodonína řádilo nejsilnější tornádo v historii ČR, bude podle Součkové kompletní nejspíš v řádu několika dní.

Stupnice síly tornád - Fujitova stupnice (rozšířená):

EF0: Rychlost větru 105 až 137 km/h - lehké škody (shozené komíny, polámané větve stromů)

EF1: Rychlost větru 138 až 177 km/h - mírné škody (strhává střešní krytiny, jedoucí auta vytlačuje za silnic)

EF2: Rychlost větru 178 až 217 km/h - značné škody (strhává střechy domů, převrací auta)

EF3: Rychlost větru 218 až 266 km/h - vážné škody (ničí střechy i zdi, vyvrací stromy, převrací i těžká auta)

EF4: Rychlost větru 267 až 322 km/h - zničující škody (srovnává se zemí dobře postavené domy, odmršťuje auta)

EF5: Rychlost větru přes 322 km/h - ohromující škody (konstrukce domů jsou srovnány se zemí a odnášeny, automobily poletují vzduchem)  

Tornádo zdevastovalo i obec Hrušky. Pusťte si reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz