Domácí

Před a po: Takhle vypadá apokalypsa. Tornádo zpustošilo obce k nepoznání!

Před a po: Takhle vypadá apokalypsa. Tornádo zpustošilo obce k nepoznání!
Zdroj: Profimedia.cz/ Jan Grolich

Tornádo, které se ve čtvrtek přehnalo několika místy na jižní Moravě, po sobě zanechalo obří spoušť. Obec Hrušky téměř srovnalo se zemí, ani další zasažené obce byste už ale téměř nepoznali. Důkazem jsou aktuální fotografie z míst, které jsme porovnali se snímky pořízenými před neštěstím.

Jako ve válečném filmu. Těžko uvěřit, že fotografie zkázy po řádění tornáda byly pořízené na Břeclavsku a Hodonínsku. Podle Českého hydrometeorologického ústavu šlo o jeden z nejsilnějších a nejničivějších větrných vírů v historii České republiky. Evropští meteorologové dokonce hovoří o nejtragičtějším tornádu od roku 2001 v celé Evropě.

Desítky lidí se zranily, hlášení jsou už ale i první mrtví. Tisíce lidí zůstává bez proudu. Premiér Andrej Babiš (ANO) událost označil za apokalypsu.

Nejvíce zasažené jsou obce Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice a Hrušky. Tornádo po sobě zanechalo obrovskou spoušť. Půlka Hrušek na Břeclavsku je srovnána se zemí. Vzduchem létaly stromy i automobily, které se tříštily o domy.

Související obsah

Hasičům v postižených lokalitách pomáhali i kolegové z ciziny. V kraji zasahovaly záchranné složky z Rakouska i ze Slovenska. Pomoc vyrazila ale i z Prahy.

Ani Čechům není osud lidí na jižní Moravě lhostejný. Zvedla se obrovská vlna solidarity, na pomoc do postižených oblastí se během několika málo hodin vybraly desítky milionů korun.

Po řádění přírodních živlů se objevuje stále více svědectví zoufalých lidí, kteří se slzami v očích musejí sledovat trosky domů, ve kterých léta žili. O svůj příběh se podělila i paní Bohumila Kučerová (86) z Moravské Nové Vsi. Žena před dvěma měsíci pochovala jednoho ze synů a teď přišla o domov. Dům teprve nedávno prošel rekonstrukcí, ale bohužel nebyl pojištěn.

Jako by se v obcích zastavil čas. Podívejte se na záběry z Nové Vsi:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz