Domácí

Hrušky či Lužice. Starostové řekli, co teď zničené obce potřebují nejvíc

Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves, Hrušky. To jsou čtyři nejvíce postižené obce. Na místě pomáhají hasiči, policisté i vojáci. Všichni žádají dobrovolníky, aby zatím do poničených obcí nejezdili. Materiální pomoc shromažďují úřady v kulturním domě v Hodoníně a v areálu bývalého cukrovaru v Břeclavi. Co místní podle starostů teď potřebují nejvíc?

"My teď bezprostředně bychom potřebovali čistící prostředky, nějaké jídlo, potraviny, ta solidarita je obrovská. V závěru příštího týdne bychom rádi rozjeli druhou vlnu dobrovolnické pomoci. To budou práce tesařské, sklenářské, to bude výměna oken, dveří, někde se budou stavět ty domy téměř od začátku," říká starosta Lužic Tomáš Klásek.

Jak to vidí starostka Mikulčic? "Nejakutněji potřebujeme plachty na střechy, potřebujeme latě, fólie, bojíme se deště. A k tomu hřebíky, kolečka, prostě nářadí. Nepotřebujeme už, to bych prosila nevozit, pití, potraviny. Ale nepůjde dlouho proud, potřebujeme elektrocentrály," zmiňuje starostka Marta Otáhalová.

Související obsah

"Když cokoliv máte, nabízíte, směřujte to na oficiální čísla zřízená krizovými štáby. Pomoc tady bude týden, za měsíc, takže my to potřebujeme rozložit v čase. Té práce tady bude spousta. Asi v této chvíli potřebujeme plachty, zakrývací materiál, ty elektrocentrály. Na každou stavbu jednu," žádá starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut.

Starostka Hrušek Jana Filipovičová prosí o zdrženlivost. "Bychom v tuto chvíli všechny, kteří nám chtějí něco přispět, něco darovat v podobě materiálu, potravin, ať vyčkají. Rádi jejich dary přijmeme třeba za týden, za 14 dnů, protože pořád budou potřeba," ví starostka.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz