Krimi

Švindl s falešným kódem ke sbírce zarazila policie, padlo obvinění

Jihomoravští policisté v neděli dopoledne oznámili, že zadrželi podezřelého, kterého podezírají z toho, že úmyslně zaměnil tzv. QR kód u dobročinné sbírky vyhlášené brněnskou diecézní charitou na pomoc obětem čtvrtečního tornáda. Odpoledne ho obvinili z pokusu o podvod, hrozí mu desetileté vězení.

"Spolu se svým bankovním účtem zveřejnil příběh a podpořil jej logem charitativní organizace, která organizuje sbírku oficiální. Své jednání se snažil vysvětlit tím, že peníze chtěl věnovat obětem katastrofy v Moravské Nové Vsi, kde měl pomáhat," přiblížil v neděli pozdě odpoledne motiv dvaadvacetiletého mladíka jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil. Kriminalisté navíc uvedli, že aktuálně řeší další podobný případ, kdy někdo na sociálních sítích k příběhu "přilepil" jiné číslo účtu.

A i když se vykukovi podle policistů nepodařilo žádné peníze "odklonit," stejně mu vzhledem k okolnostem hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi.

"V neděli ráno byl zadržen podezřelý muž v souvislosti s kauzou zaměněného QR kódu. Kriminalisté zjišťují okolnosti případu. Žádné finance nebyly zneužity," ujistili strážci zákona v neděli v poledne na twitteru.

Dopadení podezřelého tehdy velmi krátce okomentoval právě policejní ředitel Tržil. "Podezřelého jsme zadrželi dnes ráno, probíhají s ním procesní úkony. Hlavně ověřujeme motiv případného využití finančních prostředků. Víme, že ke zneužití peněz nedošlo," zdůraznil Tržil. Neuvedl, zda už v případu padlo nějaké obvinění a jak vysoký trest potenciálně za podobný "fígl" hrozí.

Související obsah

Na okopírovanou veřejnou sbírku doplněnou falešným QR kódem, který by dokázal poslané peníze "odklonit" na jiný účet, upozornila v sobotu jak samotná Diecézní charita Brno, tak například také Jihomoravský kraj. Úřad zdůraznil, aby si lidé vždy nejprve ověřili, kam vlastně peníze posílají.

Zkáza, kterou za sebou velmi silné tornádo ve čtvrtek na Hodonínsku a Břeclavsku zanechalo, nenechala Čechy chladnými. Už v sobotu bylo na největších veřejných sbírkách přes 200 milionů korun a je možné, že další peníze "doskáčí" ještě v pondělí poté, co se znovu otevřou banky.

Nejen Morava. Nejspíš slabší tornádo zdemolovalo také Stebno na Lounsku. Pusťte si reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz