Domácí

Tornádo poškodilo i školy. Žáci se rozhodli, že pomohou lidem

Tornádo, které se přehnalo několika obcemi na jižní Moravě, poničilo i budovy škol. Výuku v nich ředitelé ukončili už v pátek a řemeslníky teď čekají náročné opravy. Žáci sedmé třídy z Mikulčic tak v pondělí celý den pomáhali tam, kde bylo potřeba.

Nejvíce řádění živlů odnesla škola v Moravské Nové Vsi. Po tornádu na budově zůstala rozbitá okna, zničená fasáda i střecha.

Sedmáci z mikulčické základní školy se už v neděli rozhodli, že vyrazí pomáhat. "Znám hodně lidí, co třeba teď nemají kde bydlet, tak si pomáháme," řekla sedmačka Dominika Snovická.

Práce je ale víc než dost. Celá třída se tak přidala k výpomoci v tamním kulturním domě. Tam se třídí vše potřebné, co auta přivezla. "Dovezou třeba nějaké jídlo nebo i oblečení, tak to vezmeme z těch aut, zaneseme do kulturáku a třídíme," popsala další pomáhající sedmačka Jana Matochová.

Související obsah

Některé třídy základní školy v Mikulčicích se proměnily v improvizovanou noclehárnu hasičů, kteří tam pomáhají uklízet škody. Podstatně hůř dopadla v Mikulčicích mateřská škola, kde už se začalo s jejími opravami. "Stravování zatím zajištěné není, muselo by se přinést z domova. Školka má vybitá okna, je bez střechy a jídelna je nefunkční," uvedla učitelka Olga Esterková.

V Lužicích rodičům nabídli, aby se mladší školáci přesunuli do mateřské školy. "Využijeme zahrady, využijeme pěkného počasí. Uvidíme, je to taková improvizace," řekla učitelka Kateřina Knápková.

Tornádem zasaženými vesnicemi už začali procházet i dobrovolníci. Ti se zastavují v každém domě a zjišťují, co lidé potřebují.

jh, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz