Domácí

ŽIVĚ: Vláda schválila miliardovou pomoc pro Moravu. Řešila i covid

Vláda v pondělí mimořádně zasedla už v 11 hodin. Zabývala se zejména problémy po řádění tornáda na jižní Moravě, ale i přetrvávající epidemií koronaviru. Schválila například definitivní konec respirátorů venku.

Dopady ničivého tornáda, které se ve čtvrtek prohnalo jižní Moravou, jsou nedozírné. Přírodní živel si vyžádal už šest obětí a okolo 200 zraněných. Kvůli katastrofě zasedla už v 11 hodin vláda.

A hned na úvod schválila pomoc pro zasažené podnikatele. "Vláda schválila program ministerstva průmyslu a obchodu "Pomoc po tornádu" pro podporu podnikatelů v postižených oblastech. Uhradíme okamžitě 80-100 % z vlastních výdajů na pořízení nového majetku. Maximální výše podpory je jeden milion korun. Současně poskytneme bezúročnou půjčku až do výše 45 milionů korun pro firmu," uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). 

Jihomoravský kraj také dostane navíc desítky milionů korun. "Na vládě jsme se dohodli na navýšení Vládní rozpočtové rezervy na řešení krizových situací o 20 milionů korun. Tyto peníze budou na základě žádosti Jihomoravského kraje obratem poskytnuty formou dotace na pokrytí prvotních nákladů na likvidaci následků tornáda," sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Související obsah

Kabinet projednal také daňové úlevy pro poškozené občany a firmy. "Fakticky posouváme lhůty pro zaplacení daní, podání daňového přiznání, kontrolního hlášení a platby DPH. Promíjíme také zálohy na silniční daň splatné k 15. 7.," dodala Schillerová.

Další schválenou pomoc oznámilo ministerstvo zemědělství. "Ministerstvo poskytne lidem a obcím postiženým tornádem v Jihomoravském a Ústeckém kraji finanční pomoc a kompenzace až 1,5 miliardy korun podle výše skutečných škod," oznámil úřad. 

Úvodní části jednání vlády byl přítomen také hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který odhadl celkové škody po tornádu na 14 až 15 miliard korun

Řešil se i covid 

Děti se v září ve školách budou třikrát preventivně testovat na covid-19. Testování podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) proběhne mezi 1., 6. a 9. zářím. Výjimku budou mít očkované děti. Prvňáčci pak budou mít první testování o den později, aby se nerušilo jejich slavnostní přivítání ve škole. O dalším průběhu testování se podle Vojtěcha rozhodne podle výsledků. 

Nově také končí povinnost mít zakrytá ústa a nos venku. "Rušíme povinnost nošení roušek, respektive respirátorů, venku, zůstanou pouze ve vnitřních prostorech," uvedl ministr. Dosud bylo nutné nosit ochranu dýchacích cest venku v případě, že nebylo možné dodržet rozestupy. 

Respirátory v MHD a obchodech ale zůstanou povinné celé léto. Vláda proto rozhodla o prodloužení prominutí DPH na respirátory třídy FFP2 a vyšší po dobu letních prázdnin. "Počítáme s tím, že nošení respirátorů v MHD a ve veřejných prostorech zatím bude pokračovat. Odpuštěná daň pomůže zajistit cenovou dostupnost pro všechny," vysvětlila ministryně Schillerová.

Od 1. července také bude každý pozitivní vzorek sekvenován, aby byly zachyceny nebezpečné mutace. Oznámil to Vojtěch. 

Související obsah

Vláda schválila také pomoc malým obchodníkům, kteří dostanou až 100 tisíc korun. "Program MPO Obchůdek 2021+ míří do vesnic s maximálně 1000 obyvateli, kde je pouze jedna prodejna. Cílem je udržet základní služby pro občany," vysvětlil Havlíček.

Související obsah

Podívejte se na celý brífink po jednání vlády s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech:

Na místo, kde řádilo tornádo, se stále sjíždějí dobrovolníci z celé republiky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz