Domácí

Tisíce domácností na Moravě jsou bez proudu. Stále platí stav nouze

Tisíce domácností na Moravě dál zůstávají po čtvrtečním řádění tornáda bez elektrické energie. Na Břeclavsku a Hodonínsku stále platí stav nouze. Opravy a obnovy dodávek jdou pomalu, protože podle energetiků zatím není kvůli velkým škodám a zničenému vedení co do sítě připojovat.

František Nosterský žije s manželkou v Moravské Nové Vsi desítky let. Tornádo jim poškodilo střechu a část domu, pátým dnem jsou bez elektřiny. A kvůli tomu byli také bez vody. Zachránil je dieslový generátor.


"My nejsme připojeni na vodu, takže díky tomu agregátu teče voda, jede pumpa ve studni,“ popsal pan František.

Související obsah


"V neděli jsme s kamarádem zapojovali spodní patro, jedou nám světla, pračka a voda, jinak nic,“ doplnil vnuk pana Františka Michal.


Ve zřejmě nejzasaženější obci elektřina nemusí fungovat ještě několik dní, v dalších tornádem poničených místech by ale opravy mohly zabrat až několik týdnů. Je zničené také vedení, než se natáhne nové, bude muset řada lidí svítit svíčkami.

 
"Dovezeme si necky, valchu. Na dvoře si postavíme veliký kotel, pod ním budeme topit a budeme prát na valše,“ doplnila Marie Nosterská.


Například v Moravské Nové Vsi začnou teprve v úterý energetici montovat provizorní sloupy elektrického vedení místo těch, které zničilo tornádo. "Nyní chystáme sloupy, aby se dala zprovoznit další trafostanice a zase mohla fungovat čtvrť kolem nádraží. Takže dva až tři dny to bude trvat,“ vysvětlil montážní technik Josef Škrobák.

Související obsah


Vedení nejčastěji poškodily popadané stromy. Krátce po čtvrteční bouři bylo bez proudu okolo 200 tisíc domácností, energetikům se ale naprostou většinu poruch podařilo rychle opravit.

Práce energetiků v postižených oblastech v rozhovoru přiblížila tisková mluvčí společnosti E.ON Martina Slavíková:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz