Domácí

Z odpadu po tornádu vzniká skládka. Brzo bude větší než obec Hrušky

Ve vesnicích poničených tornádem musí řešit mnoho problémů najednou, takže je teď důležitá hlavně logistika. Například jak naložit se sutí ze zničených domů, nebo jak nejlépe přerozdělovat dováženou pomoc, která tam proudí z celé republiky.

Poničené vesnice zmodraly. Většinu střech o víkendu majitelé stačili zaplachtovat. Teď přichází na řadu odvoz suti. Stejné místo začíná během dvou dnů z válečné zóny znovu připomínat jihomoravský venkov.

Jenže mezi vesnicemi roste ze suti obří skládka, která bude brzy rozlehlejší než nedaleké Hrušky. Nákladní auta tam vozí suť už třetí den. Každou hodinu jich přijede více než sto.

Co bude s obří skládkou poté, co z vesnic vše vyvozí, zatím nikdo přesně neví. "Snaží z toho separovat železo a dřevo
a převézt na nějaká specializovaná místa," popsal starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut (Nez.).

Související obsah

V jednotlivých obcích vznikají i provizorní autovrakoviště, kde lidé nechávají vozidla poničená tornádem. Aut jsou desítky.

Obce se navíc snaží co nejlépe zvládnout přerozdělování přicházející pomoci. "Hlásí se kvanta dobrovolníků. To tady berou naši lidi a snaží se nějak propojit poptávky nabídky firem řemeslníků s poptávkama občanů," řekl Košut.

Související obsah

A stejné je to se zbožím a potravinami. "Bude se muset vymyslet nějaký systém. Nemůžeme říct: Franto, tady máš milion korun nebo kamion na střechu," dodal starosta.

Do těžce zkoušených vesnic by navíc měly už od úterý začít najíždět kamiony plné stavebního materiálu.

mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Tramvaj se v pražských Dejvicích srazila s osobním autem

Pražské záchranné složky zasahovaly v sobotu u dopravní nehody tramvaje s osobním autem v ulici Jugoslávských partyzánů. Srazily se před 11. hodinou. "Jednalo se o tramvaj č. 8. Řidič auta byl lehce zraněný," řekla pro TN.cz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Je mu 41 let, doplnila mluvčí záchranářů Jana Poštová. Hasiči na twitteru uvedli, že muž byl zaklíněný a povedlo se jim ho vyprostit.

Píše se na Deník.cz