Zahraničí

Napětí v Černém moři: Začalo největší vojenské cvičení v historii

V Černém moři v pondělí začalo vojenské cvičení a tentokrát je největší v historii. Tradičně ho organizují Spojené státy americké společně s Ukrajinou, letos se navíc přidá dalších 30 zemí. Masivních manévrů se má účastnit 5000 vojáků, 32 lodí a více než 40 letadel.

Není to ani týden od incidentu, kdy britský torpédoborec vplul do vod poblíž poloostrova Krym. Rusové ho odtamtud vytlačili výstražnými střelami a leteckým bombardérem. Nyní to bude s případným vyháněním těžší. Do černomořských vod totiž míří největší arzenál, který tam kdy byl. Rusko proto zvolilo ostrý tón.


"Vyzýváme Pentagon a britské námořnictvo, které posílají své válečné lodě do Černého moře, aby marně nepokoušely svůj osud,“ informoval mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Související obsah


Napětí na Krymu a v Černém moři trvá od roku 2014, kdy Rusko poloostrov anektovalo. Vojenská cvičení tam pravidelně provádí jak Západ, tak Moskva. Ta tam naposledy ukazovala sílu letos v dubnu. Přemístila tam přes 10 tisíc vojáků, více než 1200 kusů zbraní a válečné lodě.


"Může to být snaha zatlačit na Ukrajinu v otázce různých požadavků. Zároveň bych tam viděl vnitropolitický kontext. Snaha odvést pozornost Vladimira Putina od vnitropolotických problémů,“ řekl politický geograf Libor Jelen.


Většina zemí světa přesto dál uznává Krym jako součást Ukrajiny. Jeho anexe vedla k začátku občanské války se separatistickými regiony na východě Ukrajiny podporované Moskvou. Ostrá palba tam ve velkém utichla v únoru 2015 po uzavření mírových dohod. Žádné příměří se ale nepodařilo úplně dodržet a politické řešení zamrzlo na mrtvém bodě.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz