Zajímavosti

Fyzické tresty dětem škodí, zjistili vědci. Jejich chování nezlepšují

Fyzické tresty dětem škodí, zjistili vědci. Jejich chování nezlepšují
Zdroj: Profimedia

Názory společnosti na fyzické tresty dětí se různí. Někteří jsou rezolutně proti, jiní naopak věří, že bez pohlavků či výprasku ratolest přeroste svým rodičům přes hlavu. Vědci ale mají poměrně jasno. Shromáždili výsledky 69 studií, z nichž vyplývá, že fyzické tresty chování dětí nezlepšují, ale naopak zhoršují a jsou škodlivé pro jejich vývoj.

V souvislosti s výchovou dítěte je v Česku zažitá fráze "škoda rány, která padne vedle". Výsledky 69 studií z USA, Kanady, Japonska, Švýcarska, Turecka, Kolumbie a dalších zemí, jejichž recenze byla zveřejněná v odborném časopise The Lancet, ale ukazují něco jiného.

Vyplývá z nich, že fyzické tresty jsou škodlivé pro vývoj a duševní pohodu dětí, uvedla hlavní autorka a profesorka zabývající se lidským vývojem Elizabeth Gershoffová. "Rodiče bijí své děti, protože si myslí, že tím zlepší jejich chování. Bohužel výzkum přinesl jasné a přesvědčivé důkazy o tom, že fyzické tresty nevedou k lepšímu chování, místo toho ho zhoršují," řekla Gershoffová.

Výzkum se zabýval obvyklými způsoby fyzických trestů, jako jsou pohlavky či výprask na zadek, a vyloučil metody, které jsou považovány za týrání, jako je například kopání, škrcení, vyhrožování zbraní, bití pěstmi a podobně. Výsledky některých studií byly nejednoznačné. Zaznamenaly totiž jak pozitivní, tak negativní účinky fyzických trestů.

Související obsah

Většina z nich ale prokázala významný negativní dopad. V průběhu času se u dětí začalo více projevovat problematické chování jako zvýšená agresivita, nespolečenskost, nevhodné chování ve škole.

Jedna ze studií, provedená v Kolumbii, zjistila, že u fyzicky trestaných malých dětí se hůře rozvíjely kognitivní dovednosti než u těch, které trestané nebyly. Sedm studií zkoumalo vztah mezi četností fyzických trestů a špatným chováním. Pět z nich tuto vazbu odhalilo, tzn. čím více bylo dítě trestané, tím větší byla pravděpodobnost zhoršeného chování.

Některé výzkumy zjistily, že fyzické tresty vedly k rozvoji poruchy opozičního vzdoru, pro kterou je typické vznětlivé chování, hádavost, odmítání pravidel či pomstychtivost. Většina studií zároveň odhalila, že i pokud je rodičovství celkově vřelé, přesto nedokáže vyrovnat negativní dopady fyzických trestů.

Užívání pohlavků, výprasku či fackování při výchově je ve společnosti hluboce zakořeněno. Když v roce 2019 ve Skotsku přijali zákon, který zakazuje fyzické tresty u dětí, otevřela se bouřlivá debata i v Česku. Z ankety pořadu TV Nova Střepiny tehdy vyplynulo, že 87 % lidí nesouhlasí s tím, aby bylo zakázáno děti bít.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Píše se na Deník.cz