Domácí

Lesy ČR pošlou dřevo nebo peníze na opravu domů po řádění tornáda

Jak slíbily, tak udělaly. Lesy České republiky v úterý začaly kácet stromy pro Moravu. Ze smrků si majitelé poničených domů mohou udělat nové střechy a dostane se prý na každého z nich.

U obce Gajer na Svitavsku jsou od rána slyšet pily. V pátek pak tenhle materiál zamíří na jižní Moravu. K zemi šlo zatím 200 metrů krychlových dřeva. První čtyři majitelé poničených domů tak brzy budou mít o starost méně.


"Dřevo dovezeme na konkrétní pilu, kam si žadatel určí. Aby lidé na dar dosáhli, musejí mít od obecního úřadu potvrzení, že tornádo zasáhlo nebo zničilo právě jejich dům," vysvětlila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.


Žádost je ke stažení na webu Lesů ČR a je tam i kontaktní osoba, která vás bude o všem informovat. Lidé mohou na střechy zdarma získat až 50 kubíků dřeva, nebo využít dar Lesů, a to ve výši 100 tisíc korun.

Související obsah


Většina lidí má zájem o finanční pomoc. Těží se kůrovcové dřevo, které se ale běžně ve stavebnictví využívá. Na střechu se používá mokré, tedy lze okamžitě zpracovat. Zatím formulář vyplnilo kolem stovky lidí, společnost tvrdí, že vyhoví každému žadateli. V nejbližších dnech budou lesníci kácet stromy také na Vysočině a na Zlínsku.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Píše se na Deník.cz