Domácí

Na radarech se při bouřce objevily záhadné kruhy. Odborník jev vysvětlil

Na radarech se při bouřce objevily záhadné kruhy. Odborník jev vysvětlil
Zdroj: Getty Images

Českou republikou se v úterý prohnaly silné bouřky, které za sebou nechaly tisíce domácností bez elektřiny a způsobily i škody na železnici. Někteří lidé si všimli, že se během bouře na meteoradarech objevily podivné kruhy. Jako když hodíte kámen do vody. Záhadný úkaz má ale jednoduché vysvětlení.

Českem se v noci na středu přehnaly silné bouřky a hasiči měli na mnoha místech napilno. Bez elektřiny je stále více než sto tisíc domácností. Příval srážek se nevyhnul ani  jižní Moravě, kterou minulý čtvrtek zpustošilo ničivé tornádo.

Někteří všímaví lidé však během bouře zaznamenali na meteorologických radarech zvláštní úkaz. Jednalo se o záhadné kruhy, které vypadaly, jako když hodíte kámen do vody. Jedním z nich byla také čtenářka TN.cz, která se s dotazem na neobvyklý jev obrátila na redakci.

Související obsah

"Větší bouři jsem za svých 30 let života nezažila. Kdybychom těsně předtím nepřeparkovali, tak naše čtyřmetrová trampolína, kterou vítr odnesl několik metrů, by nám zdemolovala auto. Na té trampolíně jsme s dcerkou ještě pár minut před tou šíleností skákaly a viděla jsem, jak se ty obrovské nepřirozené mraky rychle valí na nás," uvedla čtenářka.

Záhadné kruhy na radaru, ale ve skutečnosti, tak moc záhadné nejsou. Jedná se o běžný jev, který se objevuje v oblasti, kde se nachází meteoradar Brdy a také meteoradar Skalka. 

Související obsah

"Nejedná se o chybu či zvláštní meteorologický úkaz. Je to pouze technická záležitost, kdy v okolí radaru dochází k velkému zahuštění pulsů, které radar posiluje pro zachycení srážek. Konspirátoři tento jev rádi využívají k šíření poplašných zpráv," vysvětlil meteorolog Petr Dvořák.

Meteorologická věž Brdy slouží jako meteorologický radar a televizní vysílač. Nachází se na druhém nejvyšším vrcholu v oblasti Brd. Při maximálním dosahu 256 kilometrů dokáže pokrýt celé území Čech.


Bouřka v Jihlavě vyvracela stromy a ničila auta:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz