Zahraničí

Na Filipínách vybuchla sopka. Svůj domov opouštějí tisíce lidí

Na Filipínách vybuchla sopka. Svůj domov opouštějí tisíce lidí
Zdroj: Profimedia

Nedaleko hlavního města Filipín Manily vybuchla sopka. Tamní úřady kvůli tomu zvýšily výstražný stupeň na trojku a evakuují obyvatele. Svůj domov musí opustit tisíce lidí.

Kilometr vysoký oblak plynu a páry začala ve čtvrtek chrlit filipínská sopka Taal. Filipínské úřady okamžitě zvýšily stupeň výstrahy z druhého na třetí a evakuují tisíce lidí. Informovala o tom agentura Reuters.

"Výstraha pro sopku Taal, asi 70 km jižně od centrální Manily, byla zvýšena na úroveň tři, což znamená, že vniká magma do hlavního kráteru, a může dále urychlovat následující erupce,“ uvedla agentura pro seismologii a vulkanologii.

Vulkán Taal s výškou 311 metrů patří mezi nejmenší aktivní sopky světa. Přesto její erupce mohou zabíjet. Naposledy to bylo v roce 1911, kdy usmrtila více než 1300 lidí.

Související obsah

Úřady také varovaly, že tento typ erupce by mohl být nebezpečnější než ten v loňském roce. V lednu 2020 totiž Taal vychrlila sloupec popela a páry do výšky 15 kilometrů. Svůj domov tehdy muselo opustit přes 100 tisíc lidí. Nedalekou Manilu pohltil popel, letiště muselo zrušit desítky letů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz