Domácí

"Jako za nesvobody." Omezit hotely a restaurace bylo nezákonné, řekl soud

"Jako za nesvobody." Omezit hotely a restaurace bylo nezákonné, řekl soud
Zdroj: TV Nova

Omezit provoz hotelů a restaurací na přelomu dubna a května letošního roku bylo v rozporu se zákonem. Nejvyšší správní soud (NSS) tak souhlasil s několika firmami provozujícími hotely. Soudci Josefu Baxovi omezení připomněla dobu nesvobody.

Nejvyšší správní soud (NSS) se zabýval mimořádným opatřením, které ministerstvo zdravotnictví přijalo koncem dubna. Účinné bylo poté až do 3. května. Soud dal za pravdu několika firmám, že omezení bylo v rozporu se zákonem.


Zároveň NSS upozornil, že regulace podle pandemického zákona je možná pouze u obchodů a výroben, nikoliv u provozoven, které poskytují služby, jako například restaurace. Podobně je to také u ubytování, které rovněž pandemický zákon nereguluje.

 

Související obsah


Navíc opaření podle zákona o ochraně veřejného zdraví slouží dle soudu spíše k lokálním a časově omezených zásahům, kdy je potřeba zabránit kontaktu lidí podezřelých z nákazy s ostatními, nikoliv k plošné regulaci.

Mimořádná opatření jsou podle NSS výjimečným právním nástrojem. "Rozsah možností zakazovat, přikazovat či omezovat, kontrolovat a vynucovat sankcemi je nebývalý. Právě pro jejich povahu mohou být používána jen na nezbytnou dobu a v nezbytném rozsahu,“ řekl soudce Josef Baxa.


Podobná omezení připomínají v nadsázce Baxovi dobu nesvobody. "Neodůvodněné příkazy, zákazy či omezení byly na denním pořádku, nesmějí se stát "novou normalitou“,“ doplnil Baxa.


Opatření mají být podle odborníků rozumná, srozumitelná, jednoznačná a stálá. Protože jen tehdy budou také přesvědčivá, respektovaná a nezpochybňovaná. "Regulace, která je prakticky plošná a zároveň pro mnohé citelná, musí tyto vlastnosti mít jednoduše proto, aby většina adresátů ji přijala a řídila se jí. Regulaci tohoto typu a rozsahu totiž nelze ani plošně zkontrolovat, ani vynutit,“ doplnil Baxa.
 

Restauracím v Česku se uleví a nebudou muset platit za předzahrádky. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz