Domácí

"Jako za nesvobody." Omezit hotely a restaurace bylo nezákonné, řekl soud

"Jako za nesvobody." Omezit hotely a restaurace bylo nezákonné, řekl soud
Zdroj: TV Nova

Omezit provoz hotelů a restaurací na přelomu dubna a května letošního roku bylo v rozporu se zákonem. Nejvyšší správní soud (NSS) tak souhlasil s několika firmami provozujícími hotely. Soudci Josefu Baxovi omezení připomněla dobu nesvobody.

Nejvyšší správní soud (NSS) se zabýval mimořádným opatřením, které ministerstvo zdravotnictví přijalo koncem dubna. Účinné bylo poté až do 3. května. Soud dal za pravdu několika firmám, že omezení bylo v rozporu se zákonem.


Zároveň NSS upozornil, že regulace podle pandemického zákona je možná pouze u obchodů a výroben, nikoliv u provozoven, které poskytují služby, jako například restaurace. Podobně je to také u ubytování, které rovněž pandemický zákon nereguluje.

 

Související obsah


Navíc opaření podle zákona o ochraně veřejného zdraví slouží dle soudu spíše k lokálním a časově omezených zásahům, kdy je potřeba zabránit kontaktu lidí podezřelých z nákazy s ostatními, nikoliv k plošné regulaci.

Mimořádná opatření jsou podle NSS výjimečným právním nástrojem. "Rozsah možností zakazovat, přikazovat či omezovat, kontrolovat a vynucovat sankcemi je nebývalý. Právě pro jejich povahu mohou být používána jen na nezbytnou dobu a v nezbytném rozsahu,“ řekl soudce Josef Baxa.


Podobná omezení připomínají v nadsázce Baxovi dobu nesvobody. "Neodůvodněné příkazy, zákazy či omezení byly na denním pořádku, nesmějí se stát "novou normalitou“,“ doplnil Baxa.


Opatření mají být podle odborníků rozumná, srozumitelná, jednoznačná a stálá. Protože jen tehdy budou také přesvědčivá, respektovaná a nezpochybňovaná. "Regulace, která je prakticky plošná a zároveň pro mnohé citelná, musí tyto vlastnosti mít jednoduše proto, aby většina adresátů ji přijala a řídila se jí. Regulaci tohoto typu a rozsahu totiž nelze ani plošně zkontrolovat, ani vynutit,“ doplnil Baxa.
 

Restauracím v Česku se uleví a nebudou muset platit za předzahrádky. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz