Domácí

O prodlouženém víkendu se na Moravu chystají jet pomoci tisíce lidí

O prodlouženém víkendu se chystají přijet pomáhat do oblastí zasažených tornádem tisíce lidí. A kraj pro ně zřídil odstavná parkoviště v místech, kde je jejich pomoc nejvíce potřeba. Nejdřív se ale musí nahlásit na kontaktních místech. A ty jsou na břeclavském letišti a také u kulturního domu v Hodoníně.

David s Markem přijeli až ze středních Čech na kontaktní místo do Hodonína. Tam jim zadali úkol. Navíc přivezli i materiál na opravu domů. "Momentálně nás poslali do Lužic na ranč, že potřebují odklízet nějakou suť, tak jedem tam," popsali.


"Dá se předpokládat, že těch lidí dorazí hodně, čím míň budete organizačně zavázet, tak to bude lepší," radil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).


Právě proto Marek s Davidem budou spát ve své dodávce na odstavném parkovišti u břeclavského letiště. Na místo je pak svezou autobusy, které vyrážejí každou hodinu, aby auta dobrovolníků neblokovala v zasažených ulicích místo pro těžkou techniku.

Související obsah


"Pracujeme na tom, aby byla doprava koordinovaná, do obcí můžou jen ti, kteří tam mají co dělat, buď občané nebo řemeslníci," řekl jihomoravský policejní mluvčí Bohumil Malášek.


"Jsou požadavky z různých obcí, nebo si lidi sami volají, co potřebují. Ráno vyjíždějí autobusy a oni si je tam už rozeberou v těch vesnicích," objasnila koordinátorka dobrovolníků Eva. Čiperová.


Sklady s pitím, jídlem a oblečením jsou plné, lidé potřebují hlavně stavební materiál. Pomoc lidé uvítají i při úklidu nejen na vinicích, ale také v ovocných sadech. Podle aktuálních zjištění hasičů je po tornádu poškozeno 1202 budov, k částečné nebo úplné demolici je určeno 180 domů.

Zdroj: TN.cz

 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz