Počasí

ČHMÚ vydal zprávu o tornádu. Jeho rychlost mohla být i přes 300 km/h

ČHMÚ vydal zprávu o tornádu. Jeho rychlost mohla být i přes 300 km/h
Zdroj: TV Nova

Český hydrometeorologický ústav vydal předběžnou zprávu, ve které vyhodnotil červnové tornádo na jižní Moravě. Vzhledem k tomu, že bylo zařazené do kategorie F4, mohla jeho rychlost přesáhnout i 300 km/h. Meteorologové zároveň popsali, co tornádu předcházelo.

Šest mrtvých, 200 zraněných a značné škody na majetku v pásu dlouhém 24 kilometrů způsobilo 24. června tornádo na Břeclavsku a Hodonínsku. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) provádí intenzivní analýzu, která zatím zdaleka není u konce. V pátek přesto vydal předběžnou zprávu, ve které vysvětluje, co se vlastně minulý týden stalo.

Bouřlivý týden

Počasí nad střední Evropou určovala zvlněná studená fronta už od pondělí. Přeháňky a bouřky se vyskytovaly na většině území, ojediněle i velmi silné. Na východě republiky přitom každý den teploty stoupaly nebezpečně vysoko, dosahovaly i tropických hodnot.

Během čtvrtka a v noci na pátek přes Česko směrem k východu definitivně přešlo frontální rozhraní, které od sebe odděluje dvě vzduchové hmoty, které mají jiné vlastnosti. Liší se od sebe zpravidla především teplotou.

Související obsah

Bouřkové parametry už od pondělí predikovaly riziko silných bouřek, ve čtvrtek ale meteorologové zvýšili nebezpečí výstrahy na velmi silné bouřky. "Předpověď bouřkových parametrů v
předpovědních materiálech se v této době již v podstatě shodovaly, zatímco v předešlých dnech takto jednotné
nebyly," vysvěltuje ČHMÚ.

Osudový čtvrtek

Ve čtvrtek okolo 17. hodiny, kdy se na území Rakouska a ČR začaly rozvíjet supercely, panovala v modelech shoda na vysokých hodnotách bouřkových parametrů. Problémem je, že se jednalo o území o velikosti několika krajů, takže bylo nejisté, kde přesně se nebezpečné jevy vyskytnou.

"Extrémní projevy bouřek se většinou vyskytují na velmi malém území, tj. přesné určení jejich výskytu není možné a nebylo možné ani v případě výskytu tornáda," upozorňuje ČHMÚ.

Snímek z radaru ve čtvrtek odpoledne

Zdroj: ČHMÚ

Už dříve, okolo 14. hodiny, byly potvrzeny hodnoty, které určovaly podmínky vhodné pro vznik velmi silných bouřek. Ty se začaly skutečně tvořit ve větším počtu, nicméně mimo naše území v Rakousku. Postupně se vyvíjely do nebezpečných rozměrů a intenzity, proto ČHMÚ zpřísnil výstrahu.

Podívejte se video zachycující vznik tornáda:

Už první supercela, která procházela přes jižní Moravu, vytvořila ničivé tornádo. Stalo se tak zhruba v 19:10 na Břeclavsku. "Momentálně probíhá výzkum, jehož cílem je zjistit, proč jen jedna z několika supercel v dané oblasti vytvořila tornádo a zda je možné z této zkušenosti získat informace, které nám pomohou zpřesnit předpovědi nebezpečných jevů," píše ČHMÚ.

Na tornáda nejsme připraveni

Po celou dobu existence supercely meteorologové mohli sledovat vývoj parametrů, jako je směr pohybu, odhadovaná intenzita srážek, pravděpodobnost krup, jejich velikost a tak dále. Přímo vyskytující se tornádo ale nikoliv.

Související obsah

"Rychlost proudění uvnitř konvektivních bouří lze pouze odhadovat, např. z vertikálních a horizontálních pohybů srážek, nebo ze známých struktur, které jsou typické právě pro supercely (tzv. hook echo)," vysvětluje ČHMÚ.

Právě z toho důvodu meteorologové záhy po živelné pohromě uváděli, že se na jižní Moravě "pravděpodobně" vyskytlo tornádo. S jistotou to nevěděli, dokud nebyly k dispozici jeho záběry spolu s napáchanými škodami, které jeho existenci potvrdily.

Bohužel, jak uvádí ČHMÚ, na extrémní tornáda nejsme v Česku připraveni. Vzhledem ke škodám byl ničivý jev z konce června zařazen do kategorie F4, tedy druhého nejsilnější stupně na Fujitově stupnici. V této kategorii se tornádo pohybuje rychlostí od 267 do 324 km/h. Pro srovnání, na Beaufortově stupnici, která slouží k odhadu rychlosti větru, je nejsilnější kategorií orkán. Tím je označován vítr rychlejší než 118 km/h. Jihomoravské tornádo tak pravděpodobně mělo i více než dvojnásobnou rychlost.

Související obsah

"Silná tornáda jsou jedním z extrémních projevů velmi silných konvektivních bouří a jejich výskyt je velmi ojedinělý. Společnost ani stavby nejsou na tyto výjimečné situace připravené," konstatovali meteorologové.

 

Co dělat, když se blíží tornádo

Nejvhodnější je vyhledat vnitřní úkryt. Pokud máte možnost se schovat do budovy, nestůjte blízko oken (hrozí mimo jiné riziko zasažení střepy skla) a zdržujte se spíše v přízemí nebo podzemních prostorech. Vhodné jsou i dveřní otvory.

Pokud se nacházíte venku, například na ulici, měli byste se schoulit v blízkosti nějaké pevné konstrukce, například nosné zdi. Ideální je nalézt nějaký výklenek a schovat se tam, aby se minimalizovalo riziko, že vás zasáhne letící předmět.

Na jižní Moravě tornádo srovnalo se zemí části několika obcí, škody jsou obrovské. Pokud byste rádi pomohli místním lidem, můžete tak učinit prostřednictvím sbírek (viz obrázek).

Zdroj: TN.cz

V zasažené oblasti už uklidili tisíce tun suti. Podívejte se, jak to vypadalo předtím a nyní:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz