Domácí

Zemřel významný český vědec a zakladatel CEITEC Jaroslav Koča (†65)

Zemřel významný český vědec a zakladatel CEITEC Jaroslav Koča (†65)
Zdroj: Masarykova univerzita

O smrti Jaroslava Koči, známého českého strukturního biologa, chemika a zakladatele Středoevropského technologického institutu CEITEC, informovala v sobotu Masarykova Univerzita (MU) v Brně. Bylo mu 65 let.

Odchod věhlasného odborníka Jaroslava Koči zasáhl české vědecké i akademické kruhy. "Zprávou o odchodu pana profesora jsem hluboce zarmoucen. Masarykova univerzita ztratila vynikajícího vědce, který má významné a nezpochybnitelné zásluhy o rozvoj excelentní vědy na naší univerzitě. S profesorem Kočou jsem měl možnost v minulosti úzce spolupracovat jako prorektor pro rozvoj, nesmírně jsem si jej vážil jako odborníka a jako člověka. Čest jeho památce!“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.


Koča za svůj život publikoval více než 200 vědeckých prací v mezinárodních časopisech a vedl přes 40 doktorandů a postdoků. Působil rovněž v zahraničí, například v Norsku, Francii a Spojených státech. Byl profesorem Masarykovy univerzity, do roku 2015 působil jako vědecký ředitel CEITEC, v roce 2016 jej česká vláda jmenovala členem předsednictva Grantové agentury České republiky a v prosinci 2020 se stal jejím předsedou.

Související obsah


"Profesor Koča byl významnou osobností Přírodovědecké fakulty a jeho odchod je pro fakultu velkou ztrátou. Byl to vizionář, který svým neutuchajícím zájmem o vědu a výuku dal vzniknout nejenom novým výzkumným, ale i studijním směrům. Ačkoli se jeho aktivity rozšiřovaly na celou univerzitu a posléze i celonárodně, na fakultě stále aktivně vstupoval do diskusí k rozvoji. Jeho přínosných podnětů jak v rámci rozšířeného kolegia děkana, tak vědecké rady jsem si vždy cenil. Čest jeho památce!“ sdělil děkan Přírodovědecké fakulty MU Tomáš Kašparovský.


“Nemohu uvěřit zprávě o úmrtí profesora Jaroslava Koči, kterého jsem znal jako člověka neutuchající energie, stále dívajícího se dopředu. Na vrcholu své vědecké dráhu učinil odvážný krok a vsadil na nový, tehdy nejistý projekt CEITEC, a tím se rozhodující způsobem zasadil o jeho vznik. Jeho osobnost patří mezi velkou generaci, která v posledních dvaceti letech obrovským způsobem posunula českou vědu dál," kondoloval nynější ředitel CEITEC Jiří Nantl.
 

V květnu zemřela česká socioložka Jiřina Šiklová, bylo jí 85 let. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz