Zajímavosti

Konec upravených fotek na sítích! V Norsku schválili nový zákon. ANKETA

Konec upravených fotek na sítích! V Norsku schválili nový zákon. ANKETA
Zdroj: Profimedia

Sociální sítě se hemží upravenými fotkami, které jsou mnohdy vzdálené na míle daleko od reality. Právě tomu se Norové rozhodli udělat přítrž a schválili zákon, podle kterého influenceři nesmí sdílet vyretušované fotografie. Pokud by se přece jen jimi chtěli pochlubit, musí na to v příspěvku upozornit.

V minulosti jsme mohli na upravené fotografie narazit pouze v profesionálních časopisech, dnes si však téměř každý může díky nejrůznějším programům a aplikacím například ubrat několik kilo, vyhladit pokožku či skrýt další nedokonalosti.


Podle odborníků právě "iluze krásy“ u žen zvyšuje psychické problémy. Mnohé z nich jsou pak se svým vzhledem nespokojené a necítí se dobře. Studie z roku 2019 navíc prokázala, že upravené fotografie zvyšují u něžnějšího pohlaví touhu po plastickém zákroku.

Související obsah


Zákon se zatím týká pouze influencerů, kteří se živí sdílením různého obsahu na sociálních sítích. Nově tak nebudou moci přidávat na své profily vyretušované fotografie. Pokud by přece jen chtěli upravené fotky ukázat, budou na to muset sledující v příspěvku upozornit štítkem, který navrhla vláda.


Podle portálu Independent.uk musí zákon schválit ještě norský král. V parlamentním hlasování ho podpořilo 72 zákonodárců, pouze 15 bylo proti.

"Doufáme, že toto opatření významně přispěje k potlačení negativních dopadů především na děti a mladé lidi,“ informovalo norské ministerstvo pro děti a rodinné záležitosti.

Konec retuše na sociálních sítích. Zákon zakáže upravovat fotky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz