Zajímavosti

Konec upravených fotek na sítích! V Norsku schválili nový zákon. ANKETA

Konec upravených fotek na sítích! V Norsku schválili nový zákon. ANKETA
Zdroj: Profimedia

Sociální sítě se hemží upravenými fotkami, které jsou mnohdy vzdálené na míle daleko od reality. Právě tomu se Norové rozhodli udělat přítrž a schválili zákon, podle kterého influenceři nesmí sdílet vyretušované fotografie. Pokud by se přece jen jimi chtěli pochlubit, musí na to v příspěvku upozornit.

V minulosti jsme mohli na upravené fotografie narazit pouze v profesionálních časopisech, dnes si však téměř každý může díky nejrůznějším programům a aplikacím například ubrat několik kilo, vyhladit pokožku či skrýt další nedokonalosti.


Podle odborníků právě "iluze krásy“ u žen zvyšuje psychické problémy. Mnohé z nich jsou pak se svým vzhledem nespokojené a necítí se dobře. Studie z roku 2019 navíc prokázala, že upravené fotografie zvyšují u něžnějšího pohlaví touhu po plastickém zákroku.

Související obsah


Zákon se zatím týká pouze influencerů, kteří se živí sdílením různého obsahu na sociálních sítích. Nově tak nebudou moci přidávat na své profily vyretušované fotografie. Pokud by přece jen chtěli upravené fotky ukázat, budou na to muset sledující v příspěvku upozornit štítkem, který navrhla vláda.


Podle portálu Independent.uk musí zákon schválit ještě norský král. V parlamentním hlasování ho podpořilo 72 zákonodárců, pouze 15 bylo proti.

"Doufáme, že toto opatření významně přispěje k potlačení negativních dopadů především na děti a mladé lidi,“ informovalo norské ministerstvo pro děti a rodinné záležitosti.

Konec retuše na sociálních sítích. Zákon zakáže upravovat fotky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Píše se na Deník.cz