Domácí

Veterináři po tornádu ošetřují desítky zvířat. Mohou být agresivní, varují

Kromě lidí trpí v oblastech zasažených tornádem i zvířata. Stovky jich uhynuly pod troskami a záchranáři každý den objevují další zatoulané psy i kočky a varují před tím, že zvířata mohou být po prožitém šoku agresivní.

Záchranné stanice vznikly přímo ve obcích zasažených tornádem a veterináři tam každý den ošetřují desítky zraněných zvířat. Večer vyrážejí na odchyty těch, která se ukrývají v troskách. "V sobotu jsme odchytávali koťata ze sutin,“ řekla dobrovolnice Martina.


Vítr odnesl hospodářská stavení, králíkárny i kurníky pro slepice. Zraněná zvířata většinou uprchla do polí. "Vzadu jsem měl slepice a králíky. To je všechno pryč,“ rozesmutnilo chovatele Václava Průdku z Hrušek.

Související obsah


Často přežili z celého hospodářství jen psi, kteří byli v domě. Okamžiky hrůzy prožívali se svými páníčky. Kromě zraněných zvířat se veterináři ze záchranné stanice starají také o psy, na které majitelé nemají čas, protože opravují rozbité domy.


Zvířecí záchranáři tomu říkají příměstský tábor pro psy. Pokud nemají majitele nebo střechu nad hlavou, končí v nedalekém útulku. Většina zvířat, která zažila tornádo, má psychické následky. "Fena je velmi opatrná, má strach z jakéhokoliv hluku,“ vysvětlila Andrea Černá z centra dočasné péče o psy a kočky v Lanžhotu.

Související obsah


Další pes, kterého objevili ve zničené vesnici, má zase panickou hrůzu z uzavřených prostor. Při odchytu dokonce několik hasičů pokousal. I další majitelé potvrzují, že zvířata, která prožila tornádo, jsou ve stresu a mohou být agresivní.


Chovatelé doporučují nechat zvířata v klidu, aby traumatickou událost zpracovala. Útulek v Lanžhotu nabízí i dočasný azyl pro zvířata, jejichž majitelé sami nemají střechu nad hlavou.

Zdroj: TN.cz
ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Píše se na Deník.cz