Domácí

Lidé dál pomáhají. Na pomoc Moravě se vybrala už miliarda korun

Na obce postižené tornádem, které zasáhlo ke konci června jižní Moravu, se vybralo už přes miliardu korun. V zasažených vesnicicích stále probíhají odklízecí práce. Tamní obyvatelé i dobrovolníci už stačili uklidit tisíce tun suti nebo vraky aut. Mizí ale i celé domy.

Nejvíce peněz se do pátku vybralo na účtu Diecézní charity Brno, kam lidé poslali už 247 milionů korun. Organizace Člověk v tísni hlásí vybraných 136,5 milionů korun. Desítky milionů už lidé poslali také na účet Českého červného kříže.

Miliony korun určené obětem se začaly sbírat na dárcovských účtech už v prvních hodinách po ničivé katastrofě. Mezi prvními založila dárcovský účet už zmíněná Diecézní charita Brno.

Související obsah

Lidé nepomáhájí ale pouze finančně. Pomoci je totiž možné přímo na místě jako dobrovolník, lidé se mohou registrovat na emailové adrese dobrovolnici@jmk.cz. V rámci pomoci obětem katastrofy spustil Jihomoravský kraj krizovou linku na čísle 800 129 921. Lidé tam mohou nabízet svoji pomoc zasaženým obcím. Volat lze také na kontaktní pracoviště místního úřadu práce na lince 607 147 270.

Zdroj: TN.cz

Ničivé tornádo si vyžádalo šest obětí, okolo 200 zraněných a okolo 1200 zničených domů, z nichž zatím přes 100 musí jít kompletně k zemi. 

Zasažená oblast na jižní Moravě se bude s následky potýkat nejspíš několik let. Tornádo dosáhlo druhé nejvyšší síly EF4, vítr tak dosahoval rychlosti mezi 267 až 322 kilometry v hodině. Prohnalo se 26 kilometrů dlouhou a přibližně půl kilometru širokou oblastí. Škoda je prozatím vyčíslena na 15 miliard korun.

Předtím a teď: Na jižní Moravě už uklidili tisíce tun suti:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz