Zahraničí

Nový problém: Kolem Fukušimy řádí radioaktivní hybridi prasat

Nový problém: Kolem Fukušimy řádí radioaktivní hybridi prasat
Zdroj: Thinkstockphotos

Deset let od havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima vědci zjistili, že v oblasti se velmi daří zvláštnímu tvorovi. Jde o radioaktivního hybrida divokého a normálního prasete.

Z oblasti kolem jaderné elektrárny Fukušima před 10 lety zmizeli lidé. Zůstala tam ale zvířata, která nad krajinou převzala nadvládu. Velmi dobře se dařilo hlavně divokým prasatům, protože jejich přirozeným nepřítelem je hlavně člověk a ten byl pryč.

Vědec Donovan Anderson se nyní zaměřil na kance, kteří v oblasti žili a prozkoumal jejich DNA. Díky tomu zjistil, že se kanci spářili s prasaty, která unikla z místních farem. Společně vytvořili radioaktivní hybridy divokého a normálního prasete.

Související obsah

"Zatímco samotné záření nezpůsobilo genetický účinek, tak invazivní druhy domácích prasat ano," vysvětlil Anderson podle BBC

Zjištění publikovaná v časopise Proceedings B vykreslují biologický obraz rozsáhlého experimentu, který byl způsoben jadernou katastrofou. Vědci pomocí DNA zjišťovali, co se stane s divokými zvířaty v oblasti kontaminované zářením, která je náhle opuštěna lidmi a zároveň napadena domácími hospodářskými zvířaty.

Zkoumání DNA divočáka a uniklých domácích prasat ukázalo, že to, co vědci nazývali "biologická invaze," lze vidět v genech kance.

Související obsah

"Myslím, že obyčejná prasata nebyla schopna přežít ve volné přírodě, ale kancům se v opuštěných městech dařilo. Zřejmě protože jsou tak robustní," vysvětlil vědec.

Nadvláda prasat ale pomalu končí. Od roku 2018 se lidé začali stěhovat zpět do dříve opuštěných oblastí poblíž Fukušimy. "Lidé jsou pro tyto divočáky opravdu jedinými predátory," řekl Anderson. "Jak se lidé budou vracet, bude opravdu zajímavé sledovat, co kanec dělá," dodal. 

Výbuch v jaderné elektrárně před 10 lety způsobilo zemětřesení a vlna tsunami, která zařízení zatopila. Zemřelo téměř 20 tisíc lidí. Byla to nejhorší jaderná katastrofa od výbuchu Černobylu v roce 1986.

Podívejte se na záběry z roku 2011:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz