Domácí

Část hasičů se z Moravy vrací domů. "Na něco takového se nepřipravíte," tvrdí

Na dálnici D1 v neděli řidiči mohli potkávat kolony hasičských vozů. Z tornádem zničených jihomoravských obcí se totiž část hasičů začala vracet domů na své základny. Asi 500 hasičů tam ale zůstává, i nadále budou pomáhat nejen s demolicemi domů.

Sjížděli se ze všech koutů republiky, aby pomohli v zasažené oblasti. Každý dostal svůj úkol. Někteří zůstávali i několik dní. Velitel hasičů Jirka vyrazil se svými jednotkami před třemi dny pozdě v noci, aby mohli pomáhat už od rána.


"Když jsem odjížděl v brzkých ranních hodinách, tak jsem se díval do okna, manželka i děti mávaly,“ řekl Jirka.

Související obsah


Každý den musel domů posílat zprávu, že je v pořádku. Postaráno na Moravě o hasiče bylo. Lidé si totiž jejich pomoci vážili. "Měli jsme možnost se i osprchovat. Nejdříve jsme měli studenou, potom už i teplou vodu,“ popsal Jirka.


"Připravili nám tam dobré podmínky, abychom mohli fungovat. Dostali jsme řízky, bagety. V jedné škole nám zase udělali snídani, což byla změna,“ doplnil svého kolegu Adam Fojtík.


Jirka s Adamem se svými kolegy přespávali v tělocvičně. "Lidé byli strašně milí, hodní a ochotní. Pomohli nám, my jsme jim taky vypomohli, když něco potřebovali,“ uzavřel Jirka.

Související obsah


Rodina se o Jiřího bála, v neděli se s dalšími 35 hasiči vrátil domů. "Byli nadšení, když jsem jim oznámil, že se vracíme domů,“ usmíval se Jirka.


"To neštěstí zůstane v paměti dlouho. Na takovou věc se člověk nemůže jen tak připravit,“ myslí si Adam.


Na místě dál zůstávají jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů ze Zlína, Středočeského kraje, Vysočiny nebo Olomouce. Ty teď budou pomáhat s demolicemi. O víkendu přijelo méně dobrovolníků, než organizátoři předpokládali, proto se od pondělí zavírá velké záchytné parkoviště v Ladné.

Zdroj: TN.cz
ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz