Zahraničí

Obří kyberútok: Hackeři napadli stovky firem, žádají 1,5 miliardy korun

Stovky firem po celém světě postihl o víkendu útok hackerů, kteří za uvolnění získaných dat požadují 70 milionů dolarů, což je zhruba 1,5 miliardy korun. Podle britských médií má za útokem stát ruská hackerská skupina REvil.

Kyberútok se stal v pátek, kdy hackeři napadali systém společnosti Kesya, který slouží ke správě serverů a síťových zařízení. Podle společnosti se útok celkově dotknul firem v 17 zemích po celém světě.

Americký prezident Joe Biden už pověřil svůj tým vyšetřováním hackerského útoku, cílem se totiž staly také desítky amerických firem. Ve Švédsku se stal obětí potravinový řetězec Coop, který kvůli tomu musel uzavřít přes 500 prodejen. Útočníci použili ke kyberútoku takzvaný ransomware, což je škodlivý program, který blokuje počítačový systém.

Související obsah

Britská televize Sky News s odvoláním na společnost Kesya tvrdí, že za útokem stojí známá ruská hackerská skupina REvil. Zmíněná skupina hackerů stojí také za nedávným kyberútokem na masokombinát JBS. Ten nakonec vyděračům zaplatil 11 milionů dolarů, což je zhruba 231 milionů korun.

Útočníci nyní požadují zaplatit výkupné ve výši 70 milionů dolarů v Bitcoinu (1,5 miliardy korun) za uvolnění získaných dat. Řada IT odborníků považuje útok za největší v historii. "Úroveň propracovanosti zde byla mimořádná," uvedl analytik Brett Callow pro Daily Mail.

Masivní kybernetický útok v Česku! K poškození dat nedošlo, reagoval primátor. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz