Domácí

Práce z domova přeje hackerům. Rady, jak se před nimi lépe chránit

Práce z domova přeje hackerům. Rady, jak se před nimi lépe chránit
Zdroj: Getty Images

Pandemie koronaviru s sebou přinesla masivní nárůst práce z domova, tzv. home officu. Experti ovšem varují, že tento trend hraje do rukou hackerům, v nebezpečí jsou podle nich i čeští zaměstnanci. Útok z internetu přitom může poškodit i firmy, pro které lidé pracují. Kde nebezpečí číhá a jak se chránit?

Podle průzkumu společnosti Safetica používá 75 % zaměstnanců k práci také svá soukromá zařízení. I to může být problém. Jenom v České republice podle odborníků meziročně přibylo rizik více než čtyřnásobně. To potvrzují i policejní statistiky - od počátku letošního roku vzrostla kriminalita na internetu trojnásobně.

Největším nebezpečím je při práci z domova bezpečnost připojení a jeho šifrování. O to se často stará VPN - Virtual private network neboli virtuální soukromá síť. "VPN zaručuje, že komunikace mezi počítačem a firemními zdroji je zašifrována a bez správných dešifrovacích klíčů nemůže být nikým odposlouchávána. Kromě šifrování přenášených dat je třeba mít data zašifrována i na používaném externím disku a jiných úložištích pro případ ztráty nebo krádeže,“ říká Michal Merta, odborník na kybernetickou bezpečnost.

Související obsah

Zároveň také upozorňuje, že antivirus zdarma nemusí být při odvracení případných útoků úspěšný. "Například verze zdarma pouze porovnává databázi známých virů vůči našim souborům, zatímco placený antivirový program používá pokročilých technik včetně analýzy chování uživatele. Moderní a kvalitní antivirový program však dokáže odhalit i phishing útoky, zastavit a odstranit škodlivý kód nebo zablokovat počítače již v počátku kybernetického útoku,“ doplňuje Merta.

Ani zabezpečené připojení nebo kvalitní antivirus ale nejsou neprůstřelné. Proto by se lidé měli při práci z domova chovat podle expertů maximálně opatrně. Mezi základy patří nevypínat automatické aktualizace, instalovat programy jenom z důvěryhodných zdrojů a neklikat na odkazy a přílohy v podezřelých e-mailech. A důležitá jsou samozřejmě také složitá hesla, která hackeři neuhodnou za pár vteřin.

Návrat z domovů do kanceláří může být složitý. Pusťte si reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz