Zahraničí

Nejhorší požáry v historii Kypru jsou už pod kontrolou, policie zatkla muže

Na Kypru hasiči od soboty zápasili s mohutnými lesními požáry, které si vyžádaly čtyři oběti. V pondělí se ničivé plameny konečně podařilo dostat po kontrolu. V boji s rozsáhlým ohněm ostrovu poskytlo pomoc několik evropských států. Policie vyšetřuje úmyslné založení.

Kypr sužovaly od sobotního odpoledne požáry, jaké ostrované nepamatují. Oheň se z vesnice Arakapas vlivem silného větru rychle rozšířil do osmi dalších horských obcí a se zemí srovnal domy, borovicové lesy i ovocné sady o celkové rozloze 21 kilometrů čtverečních. Informovala o tom agentura AP.


"Zažili jsme nejničivější požár od založení naší republiky," zhodnotil situaci kyperský ministr vnitra Nicos Nouris. O "nevídané tragédii" se dá mluvit i podle prezidenta Nicose Anastasiadese.


Pomoc Kypru nabídlo Řecko, které jednotky tamních hasičů posílilo o 25členný tým. Se dvěma letouny se zapojil také Izrael a dva vrtulníky dala ostrovu k dispozici i Velká Británie.
Obyvatelé postižených vesnic, mezi kterými je i hodně zemědělců, přišli o veškerý majetek. Ti úřady viní z pomalé reakce.

Související obsah


Požár způsobil hmotné škody, ale také připravil o život čtyři lidi. Těmi byli mladí Egypťané ve věku 22 až 29 let, kteří pracovali na jedné z farem. Před ohněm se snažili ujet, ale jejich auto spadlo ze silničního náspu. Jejich zuhelnatělá těla hasiči našli v neděli ráno.

Zdroj: APTN

Policie příčinu požáru stále vyšetřuje, podle ní jde ale zřejmě o úmyslné založení. Ve vazbě v sobotu skončil 67letý muž, kterého svědci viděli odjíždět z obce Arakapas ve chvíli, kdy tam požár vypukl. Na místě měl prý pálit trávu.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz