Domácí

Čeští řidiči nevědí, jak dojíždět kolony. Zopakujte si základní pravidla

České silnice a dálnice jsou plné omezujících opatření a nedělní tragická nehoda na dálnici D1, při které těsně před uzavírkou kamion natlačil osobní auto před sebou do autobusu, upozornila na vážný problém. Řidiči se totiž často nevěnují řízení a na kolonu před sebou reagují na poslední chvíli. Zopakujte základní pravidla dojíždění do kolony.

Těsně před omezením na 35. kilometru dálnice D1 nedobrzdily dva kamiony. Výsledkem bylo osobní auto zaražené v autobusu a mrtvý šofér kamionu. Přitom stačilo málo – věnovat se řízení.

"Ti kamioňáci opravdu nedělali svoji práci za volantem pořádně a podle toho to tak vypadá," řekl dopravní expert Jan Pechout.

V aktuálních i chystaných omezeních na českých dálnicích během letošního léta dominuje D1 s omezením na celkem 40 kilometrech. Řidiči by měli být extrémně opatrní.

Související obsah

"Pokud dojíždím do stojící kolony, určitě bych měl zaregistrovat varovné blinkry aut na konci, měl bych je zapnout taky. Ještě než zastavíme, měli bychom tvořit záchranářskou uličku. Je důležité sledovat provoz nejenom před sebou, ale okolo celého vozidla," pokračoval Pechout.

Podle výzkumů bychom měli před kolonou brzdit pomalu a nechávat si dostatečný odstup od předcházejícího vozidla.

"Nechte si manipulační prostor. Dojíždějte pozvolna, bez náhlého brzdění a sledujte ve zpětném zrcátku, jestli totéž dělají auta za vámi," nabádá BESIP.

Související obsah

Pro jistotu vždy mějte ve vozidle dostatek paliva, nezapomínejte ani na dostatečné množství tekutin a jídla. Pokud by se stání v kolonách protáhlo, můžou vás zachránit nebo alespoň usnadnit čekání.

Na dálnicích a rychlostních silnicích můžete v koloně z auta vystoupit a schovat se za svodidly. Nezapomínejte ale na reflexní vesty.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz