Zahraničí

Marsovský vrtulník Ingenuity opět boří hranice! Má za sebou devátý let

Marsovský vrtulník Ingenuity opět boří hranice! Má za sebou devátý let
Zdroj: NASA Jet Propulsion Laboratory

Marsovská helikoptéra opět posunula hranice. Má za sebou již devátý let, při kterém se tentokrát vznášela ve vzduchu skoro tři minuty v kuse. Jeden z dřívějších testů provázely problémy, i tak ale nečekaný manévr vrtulník Ingenuity přežil.

Tým NASA, který stojí za misí Ingenuity, opět slaví. Marsovský vrtulník Ingenuity má za sebou devátý let na Rudé planetě a opět o něco posunul hranice.

Tentokrát se nad povrchem cizí planety vznášel 166,4 sekundy a létat rychlostí pět metrů za sekundu (18 kilometrů za hodinu). Během testu pořídila kamera na palubě vrtulníku snímek vlastního stínu.

Vrtulník pokračuje ve své misi i přes to, že měl během šestého letu technické problémy. Před koncem své cesty se totiž vrtulník naklonil a také nekontrolovaně zrychlil. Nakonec se mu podařilo bezpečně přistát.

Související obsah

Helikoptéra Ingenuity se dostala na Mars v únoru společně se sondou Perseverance, s každým dalším letem zůstává ve vzduchu déle a léta rychleji.

Po povrchu Marsu jezdí také čínský rover. Čína zveřejnila, co je slyšet na Marsu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kateřina Šimáčková zvolena soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Shromáždění Rady Evropy v úterý podle informací České justice zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) za Českou republiku. Šimáčková se stane třetím soudcem ESLP za Českou republiku. Úřadu se ujme po Aleši Pejchalovi, kterému končí mandát 31. října.

Píše se na Deník.cz