Domácí

Pojištění získají výhody, dotace pro oběti tornáda se o dary ze sbírek nesníží

Státní dotace na bydlení, o které mohou žádat lidé z oblastí na jižní Moravě zasažených tornádem, se nebudou snižovat o dary z veřejných sbírek. Lidé, kteří jsou pojištění, budou zvýhodněni, schválila na mimořádném jednání vláda.

Vláda ve středu mimořádně zasedla kvůli problému s pravidly dotací pro lidi postižené tornádem. Pokud už dostali peníze od pojišťovny nebo dary, o tyto finanční obnosy se jim dotace měly ponížit.

"Maximální podpora se vypočítá jako rozdíl mezi celkovými náklady na obnovu nebo pořízení, výší vyplaceného pojistného plnění, výší jiné podpory státu a příjmem z veřejné sbírky," stojí v žádosti o dotaci na bydlení.

Související obsah

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) v úterý ale uvedla, že se jedná o chybu. "Hluboce se omlouvám lidem postiženým katastrofou za nejistotu, kterou v nich mohl vyvolat programový dokument," vzkázala.

Vláda podle Dostálové snižovat dotaci o dary nechce. Na středeční schůzi se shodla na nápravě. Dotace z programu Živel se nebudou snižovat o dary z veřejných sbírek. Lidé, kteří jsou pojištěni, budou zvýhodněni.

"Abychom bonifikovali nebo zvýhodnili ty, kteří byli pojištění, a jednoznačně jsme řekli, že se vyplatí pojistit, tak jsme přehodnotili původní záměr, kdy se posuzuje výše pojistného plnění. Započte se jenom 70 procent z vyplaceného pojistného, aby měl pojištěný určitou výhodu," oznámila ve středeční Snídani s Novou ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Rozhovor s ministryní financí:

Zdroj: TN.cz
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz