Domácí

Pojištění získají výhody, dotace pro oběti tornáda se o dary ze sbírek nesníží

Státní dotace na bydlení, o které mohou žádat lidé z oblastí na jižní Moravě zasažených tornádem, se nebudou snižovat o dary z veřejných sbírek. Lidé, kteří jsou pojištění, budou zvýhodněni, schválila na mimořádném jednání vláda.

Vláda ve středu mimořádně zasedla kvůli problému s pravidly dotací pro lidi postižené tornádem. Pokud už dostali peníze od pojišťovny nebo dary, o tyto finanční obnosy se jim dotace měly ponížit.

"Maximální podpora se vypočítá jako rozdíl mezi celkovými náklady na obnovu nebo pořízení, výší vyplaceného pojistného plnění, výší jiné podpory státu a příjmem z veřejné sbírky," stojí v žádosti o dotaci na bydlení.

Související obsah

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) v úterý ale uvedla, že se jedná o chybu. "Hluboce se omlouvám lidem postiženým katastrofou za nejistotu, kterou v nich mohl vyvolat programový dokument," vzkázala.

Vláda podle Dostálové snižovat dotaci o dary nechce. Na středeční schůzi se shodla na nápravě. Dotace z programu Živel se nebudou snižovat o dary z veřejných sbírek. Lidé, kteří jsou pojištěni, budou zvýhodněni.

"Abychom bonifikovali nebo zvýhodnili ty, kteří byli pojištění, a jednoznačně jsme řekli, že se vyplatí pojistit, tak jsme přehodnotili původní záměr, kdy se posuzuje výše pojistného plnění. Započte se jenom 70 procent z vyplaceného pojistného, aby měl pojištěný určitou výhodu," oznámila ve středeční Snídani s Novou ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Rozhovor s ministryní financí:

Zdroj: TN.cz
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz