Zahraničí

Chorvatsko bije na poplach. Jeho soused Srbsko hlásí nákazu západonilskou horečkou

Chorvatsko bije na poplach. Jeho soused Srbsko hlásí nákazu západonilskou horečkou
Zdroj: TV Nova

V Srbsku se objevila nebezpečná západonilská horečka, která může způsobit těžká onemocnění nervového systému i smrt. Sousední Chorvatsko se proto obává, že se vir brzy objeví i tam.

První případ západonilské horečky se objevil v Srbsku v pondělí. Úřady okamžitě varovaly občany, ať jsou obezřetní a v žádném případě nepodceňují příznaky, mezi které patří horečka, bolest hlavy či svalová slabost.

Vir západonilské horečky, který většinou přenáší komáři, je nebezpečný hlavně v tom, že může být i smrtelný, hrozí totiž nezvratné poškození mozku a dochází k ochabování svalů.

Související obsah

V sousedním Chorvatsku proto bijí na poplach. "Vzhledem k tomu, že přirozeným přenašečem tohoto viru jsou ptáci a komáři, tak je snadno možné, že se brzy objeví v Chorvatsku," uvedla doktorka Iva Pem Novoselová pro Dnevnik. Poslední výskyt západonilské horečky byl v Evropě zaznamenán v roce 2018.

Inkubační doba západonilské horečky je 3 až 14 dní a její léčba je zatím pořád spíše pokusná. Zaměřuje se hlavně na zmírňování příznaků. K rozpohybování postižených svalů je důležitá rehabilitace. Očkování proti ní neexistuje, veškerá prevence spočívá v tom nenechat se kousnout komárem.

V roce 2007 jí málem podlehl herec Pavel Nový, který si ji zřejmě přivezl z dovolené na Kypru. Nemoc se u něj projevila zánětem mozku, smrti unikl jen o vlásek, skončil ochrnutý od hlavy k patě a že se z toho dokázal dostat, je zázrak.

Západonilská horečka v roce 2018 v Česku zabíjela. Podívejte se na reportáž televize Nova:


TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz