Zahraničí

Chorvatsko bije na poplach. Jeho soused Srbsko hlásí nákazu západonilskou horečkou

Chorvatsko bije na poplach. Jeho soused Srbsko hlásí nákazu západonilskou horečkou
Zdroj: TV Nova

V Srbsku se objevila nebezpečná západonilská horečka, která může způsobit těžká onemocnění nervového systému i smrt. Sousední Chorvatsko se proto obává, že se vir brzy objeví i tam.

První případ západonilské horečky se objevil v Srbsku v pondělí. Úřady okamžitě varovaly občany, ať jsou obezřetní a v žádném případě nepodceňují příznaky, mezi které patří horečka, bolest hlavy či svalová slabost.

Vir západonilské horečky, který většinou přenáší komáři, je nebezpečný hlavně v tom, že může být i smrtelný, hrozí totiž nezvratné poškození mozku a dochází k ochabování svalů.

Související obsah

V sousedním Chorvatsku proto bijí na poplach. "Vzhledem k tomu, že přirozeným přenašečem tohoto viru jsou ptáci a komáři, tak je snadno možné, že se brzy objeví v Chorvatsku," uvedla doktorka Iva Pem Novoselová pro Dnevnik. Poslední výskyt západonilské horečky byl v Evropě zaznamenán v roce 2018.

Inkubační doba západonilské horečky je 3 až 14 dní a její léčba je zatím pořád spíše pokusná. Zaměřuje se hlavně na zmírňování příznaků. K rozpohybování postižených svalů je důležitá rehabilitace. Očkování proti ní neexistuje, veškerá prevence spočívá v tom nenechat se kousnout komárem.

V roce 2007 jí málem podlehl herec Pavel Nový, který si ji zřejmě přivezl z dovolené na Kypru. Nemoc se u něj projevila zánětem mozku, smrti unikl jen o vlásek, skončil ochrnutý od hlavy k patě a že se z toho dokázal dostat, je zázrak.

Západonilská horečka v roce 2018 v Česku zabíjela. Podívejte se na reportáž televize Nova:


TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz