Koronavirus

Varianta delta se šíří i v turistických destinacích. Které jsou na tom nejhůř?

Po krátkém nadechnutí se Evropa znovu začíná topit v pandemii koronaviru. Na vině je zřejmě varianta delta, která je nakažlivější než původní virus i než britská mutace. Podívejte se, jak to aktuálně vypadá s tzv. indickou mutací v oblíbených letních destinacích Čechů.

Chorvatsko

V Chorvatsku bylo odhaleno (k 28. červnu) 23 případů varianty delta, její výskyt je potvrzený v Mezimuřské a Varaždinské župě na severu země, Záhřebu, Splitsko-dalmatské župě v Dalmácii na jihu země a Šibenicko-kninské župě na pobřeží Jaderského moře. Z 21 chorvatských žup se tak delta zatím potvrdila v šesti.

S největší pravděpodobností se ale šíří i v Zadarské župě, která je na tom aktuálně co do počtu aktivních případu nejhůř z celého Chorvatska. Zadarský epidemiolog Alan Medic ale uvedl, že počet nových infekcí v regionů začal klesat.

V úterý v zemi se čtyřmi miliony obyvatel přibylo 70 nových případů nákazy koronavirem, v přepočtu na 100 tisíc obyvatel je na tom tudíž Chorvatsko aktuálně hůř než Česká republika. Tamní epidemiologové predikují, že na podzim zemi zachvátí čtvrtá vlna epidemie, kdy bude varianta delta dominantní.

Související obsah

 

Pro (nejen) české návštěvníky to může znamenat riziko předčasného ukončení turistické sezóny v Chorvatsku, jako tomu bylo i v loňském roce. Tehdy skončila v polovině srpna, letos to může být ještě dřív. Situace v zemi zatím kritická není, zpřísnění opatření ještě není na pořadu dne. Vývoj ale závisí na zájmu o očkování.

Itálie

Itálie je na tom momentálně hůř než Chorvatsko, varianta delta se rozšířila po celé zemi. Zachycena zatím nebyla pouze ve dvou regionech, kterými jsou Basilicata na jihu země a severoitalské Údolí Aosty (Valle d'Aosta), které leží na hranicích s Francií a Švýcarskem.

Ve zbytku země, včetně oblíbených dovolenkových destinací, je aktuálně zhruba 200 až 250 případů indické mutace. S tímto počtem už je velmi obtížné vzorky sekvenovat a izolovat ohniska varianty delta. Italské úřady očekávají, že se v příštích týdnech bude počet nových záchytů podstatně zvyšovat.

Související obsah

 

Mezi regiony s nejvyšším výskytem indické mutace patří Kampánie, Apulie či Sardinie. V Kampánii je zhruba polovina veškerých záchytů, k úterý jich bylo 101. Varianta delta tak v regionu tvoří přibližně 30 % nově zachycených infekcí.

Od tohoto týdne v Itálii už neplatí povinnost nosit roušky venku. Zatím se hovoří o možnosti zpřísnění podmínek covid pasů, kdy se bude uznávat místo jedné dávky pouze kompletní očkování. Zatím je to však jenom předmětem diskuzí, rozhodnutí padne až za týden či dva podle vývoje epidemické situace.

Španělsko

Ve Španělsku zaznamenali také nárůst infekcí, varianta delta ale podle úřadů tvoří zatím pouze zhruba 4 % všech záchytů. Podle ministerstva zdravotnictví tak rostoucí trend nesouvisí s šířením indické mutace. Nicméně španělská média upozorňují, že data, o která se úřad opírá, jsou měsíc stará. Evropská databáze naopak naznačuje, že podíl varianty delta na nových případech může ve Španělsku dosahovat až 43 %.

Související obsah

 

Vzhledem k rostoucím počtům nakažených se například region Valencijské společenství rozhodl prodloužit stávající opatření o dva týdny do 15. července. Doporučuje lidem, aby roušky nosili nadále i venku. Epidemický stav se tam ale zhoršuje jen pozvolna.

V Andalusii je situace podstatně méně příznivá, ačkoliv potvrzených případů delta varianty je tam zatím deset. V Kantábrii nové případy rostou přímo raketově. Do konce týdne se tak rozhodne o konkrétních opatřeních.

Portugalsko

V Portugalsku už se situace vymkla z rukou, varianta delta tam tvoří více než polovinu nových případů nákazy koronavirem (56 %). Nejhůř je na tom region Alentejo na jihu země, kde je 95 % záchytů, naopak na Azorách jsou to pouze 3 %.

Související obsah

 

Kvůli rychle se šířící variantě delta Portugalsko zavádí přísnější cestovní restrikce, které se ale týkají především cestujících z Velké Británie, kde je indická mutace dominantní. Turisté musí nastoupit do povinné 14denní karantény. Čechům i nadále stačí předložit negativní test.

Řecko

Řecko si od letošního roku slibovalo větší výnosy z cestovního ruchu než v loňském roce, nyní ale zemi zachvátila nejistota v souvislosti s variantou delta. Odborníci odhadují, že do srpna bude převládat i v Řecku.

První případ indické mutace byl v zemi zachycen 23. dubna. Podle epidemiologického bulletinu, který vydal Národní úřad pro veřejné zdraví minulý týden ve čtvrtek, bylo do minulého týdne potvrzeno celkem 28 případů varianty Delta. Nejvíc (19) jich bylo v hlavním městě Kréty Herákleionu, pět případů v celém regionu Attika, dva v Soluni a jeden v Korintu. 

Související obsah

 

Delta se tedy aktuálně šíří především na Krétě, kde se objevila před třemi týdny. "Začalo to třemi případy a zhruba každých 10 dní se počet zdvojnásobí. Všem nakaženým je méně než 30 let," řekl pro thetoc.gr profesor Nikos Tzanakis.

Ačkoliv se v zemi šíří varianta delta, řecká vláda tento týden oznámila rozvolnění opatření. Otevřou se stravovací, kulturní i sportovní zařízení, která byla doposud zavřená. První vlna uvolnění nastane od 1. července, druhá od 15. července.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz