Zahraničí

Slavného novináře někdo střelil do hlavy v centru Amsterdamu

Populárního nizozemského investigativního reportéra Petera R. de Vriese střelil neznámý pachatel v úterý večer na ulici v centru Amsterdamu do hlavy. Novináře převezli v kritickém stavu do nemocnice, kvůli své práci na kriminálních případech čelil mnoha výhrůžkám.

Čtyřiašedesátiletý de Vries po půl osmé odcházel ze studia televizní stanice RTL, když se ozvaly výstřely. Podle svědků jich mohlo být až pět. Novináře zasáhla nejméně jedna kulka do hlavy a záchranáři ho odvezli do nemocnice ve velmi vážném stavu, informovala nizozemská média.

Policisté začali po střelci či střelcích ihned pátrat a zveřejnili popis podezřelého. O jeho dopadení zatím neinformovali, i když podle některých zdrojů už jednoho muže zadrželi.

Související obsah

Peter R. de Vries je v Nizozemsku velmi známou a populární osobností. Jako autor článků o kriminálních kauzách vystupuje často v televizi. Coby prvotřídní novinář má své zdroje u policie, ale také v podsvětí. A gangsteři už mu také několikrát vyhrožovali. Jeden z nich za to dokonce skončil před lety ve vězení. Byl to jeden z únosců pivního magnáta Alfréda Heinekena.

Právě de Vriesovo novinářské pátrání po okolnostech únosu jednoho z nejbohatších mužů v Evropě  ho v roce 1983 proslavilo, tehdy mu bylo šestadvacet. Gang pěti únosců měl čin dokonale připravený. Heinekena přepadli i s jeho řidičem před sídlem firmy. Měli pro ně připravené dvě zvukotěsné cely, kde je drželi tři týdny, než se jim podařilo získat dodnes rekordní výkupné zaplacené za jednoho člověka – 11 miliónů dolarů (částka odpovídá dnešním 30 miliónům USD, tedy téměř 650 miliónům korun).

Související obsah

Únoscům se povedlo i s penězi zmizet, aniž by je rukojmí dokázali identifikovat. Policisté už jim však byli po anonymním udání na stopě a postupně je dopadli, i když dva z nich až za čtyři roky v Karibiku.

De Vriese napsal o únosu i knihu, která byla později zfilmována s Anthony Hopkinsem v hlavní roli.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz