Koronavirus

Hranice se Slovenskem se otevřou, Čechům bude stačit první dávka

Slovensko ke konci týdne opět otevře všechny hraniční přechody se sousedními státy, které uzavřela kvůli obavám z rychle se šířící delta mutace koronaviru. Stane se tak v noci z pátku na sobotu, upřesnil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Podařilo se vyjednat i odklad povinnosti mít obě dávky očkování, do 9. srpna bude stačit první.

Slovenská policie a armáda střeží hranice se všemi sousedními státy. Důvodem jsou obavy z delta mutace koronaviru, která se šíří z Indie do zbytku světa. Zavřená je velká část hraničních přechodů, na kterých se objevily betonové nebo plechové zátarasy.

Nové opatření rozčílilo občany na obou stranách česko-slovenské hranice. Někde vzali věci do svých rukou, a když šli policisté na oběd, zátarasy posunuli a projeli. Problémy má kvůli přísnému opatření také autobusová doprava.

 

Související obsah

"Slovenský ministr vnitra mě právě informoval, že slovenská strana se rozhodla ke konci týdne otevřít všechny hraniční přechody a přejít na namátkové kontroly," sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

"První dobrá zpráva z česko-slovenské hranice. Slovensko se rozhodlo, že otevře i menší přechody, které původně uzavřelo. Se slovenskou vládou budeme dále jednat. Dnes ještě proběhne jednání náměstků s jejich slovenskými protějšky," přidal se i ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD).

Po česko-slovenské vládní schůzi už je ve věci zcela jasno. Zátarasy z hraničních přechodů zmizí s úderem sobotní půlnoci. "Vedle znovuotevření všech hraničních přechodů, ke kterému by mělo dojít o půlnoci z pátku na sobotu, se snažíme dosáhnout preferenčního režimu pro osoby bydlící v blízkosti hranice," dodal Kulhánek.

Slovensko od 9. července zavádí povinnou karanténu pro všechny příchozí, kteří nemají uzavřené očkování. Kulhánek oznámil, že se podařilo pro Čechy vyjednat odklad. Stačit bude první dávka. "Od 9. července do 9. srpna bude možné, aby Češi, včetně turistů, mohli na Slovensko cestovat ihned po první dávce vakcíny bez nutnosti karantény. Pokračujeme v jednání," napsal na twitteru po šesté hodině večer.

Související obsah

Na mnohých přechodech lidé protestovali. U betonových zátarasů mezi obcemi Vrbovce a Velká nad Veličkou jich byly desítky, přinesli si i českou vlajku.

Zavřené přechody přitom nejsou jediným zpřísněním režimu na česko-slovenských hranicích. Strážci zákona zatím namátkově kontrolují negativní testy, potvrzení o očkování či prodělání covidu-19 a vyplnění vstupního formuláře eHranica. Příslušné doklady musejí na vyzvání předložit i lidé cestující hromadnou dopravou včetně vlaků. Policisté je po nich mohou chtít i na nádraží. Výjimku z kontrol má nákladní doprava.

Hamáčkův slovenský protějšek Roman Mikulec vysvětloval, že kapacity a zkušenosti z první vlny pandemie ukázaly, že Slovensko nedokáže zabezpečit kontrolu všech hraničních přechodů. Právě proto některé uzavřelo. Ministr tvrdil, že se celou záležitost snažili vyřešit tak, aby lidé měli stále k dispozici jiné blízké přechody. Zároveň upozornil, že stále platí cestovatelský semafor.

Slovensko uzavřelo některé hraniční přechody, naštvaní Češi zátarasy odsunuli a projeli:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz