Domácí

Lidé postižení tornádem teď nemusí řešit exekuce. Mohou požádat o odklad

Lidé postižení tornádem teď nemusí řešit exekuce. Mohou požádat o odklad
Zdroj: TV Nova

Řešit následky živelní katastrofy je samo o sobě finančně náročné, pokud postižení lidé navíc čelí exekuci, může se situace zdát bezútěšná. Pro tyto případy však existuje možnost odkladu exekuce, kdy exekutor dočasně po dlužníkovi nemůže nic vymáhat. Podívejte se, jak na to.

Když se před dvěma týdny jižní Moravou prohnalo tornádo, mnoho lidí přišlo takřka o všechno. Postavit se znovu na nohy není pro nikoho z postižených snadné. Situace je o to víc svízelná, pokud člověka navíc tíží nepříjemný finanční závazek v podobě exekuce.

Řada lidí možná neví, že se dá v tomto případě exekuce odložit. Nárok na odklad mají za předpokladu, že se ocitnou "bez své viny přechodně v postavení, že by provedení exekuce mohlo mít pro ně nebo jejich příbuzné zvláště nepříznivé následky," vysvětluje Exekutorská komora ČR.

Využít toho mohou tudíž nejen lidé postižení živelní pohromou, platí to i v jiných tíživých situacích. Nutnou podmínkou ale je, aby ten, komu peníze dluží, nebyl odkladem vážně poškozen.

Jak na odklad exekuce

 

Pokud se domníváte, že splňujete podmínky, jednoduše podejte návrh na odklad exekuce k exekutorovi, kterého soud pověřil jejím vedením. Uveďte tam všechny skutečnosti a důvody odkladu.

Související obsah

 

Na stránkách Exekutorské komory ČR naleznete vzorový formulář, který je dokonce předvyplněný pro lidi postižené tornádem, které řádilo 24. června.

Až do vydání rozhodnutí o odkladu exekutor nesmí po dlužníkovi nic vymáhat a dělat další úkony směřující k provedení exekuce. Pokud exekutor nevyhoví do 7 dnů, návrh jde k soudu, který o něm rozhodne nejpozději do 15 dnů.

Pokud chcete finančně pomoci lidem postiženým tornádem, můžete tak učinit prostřednictvím následujících sbírek:

Zdroj: TN.cz

Pokud jsou všechny podmínky splněné, exekutor exekuci odloží a uvede i dobu, po kterou nebude nic vymáhat a dělat další úkony související s jejím provedením. Až doba odkladu uplyne, exekuce pokračuje.

Pozor, žádné zvláštní usnesení o tom, že exekuce pokračuje, se nevydává. Stačí jen to, aby uplynula doba, na kterou bylo odložena.

Vláda na středeční mimořádné schůzi rozhodla o finanční pomoci pro jižní Moravu. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz