Domácí

Tornádo na Moravě: V pojistkách mají lidé nízké limity, peníze nepokryjí škody

Řadu lidí v zasažených oblastech vyděsil výrok jihomoravského hejtmana, že jejich pojistné smlouvy nekryjí škody způsobené tornádem. Proti tomu se ale ohrazují pojišťovny, které peníze z pojistek dál řádně vyplácí. Ve většině případů ale výše plnění kvůli špatně postaveným smlouvám ani zdaleka nepokrývá škody, které ničivý živel napáchal.

"Lidi mají pojistku na vichřici, ale ne na tornádo," prohlásil v pátek jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Tenhle výrok vyděsil všechny obyvatele z tornádem zasažených vesnic. Znamenal by totiž, že jejich pojistné smlouvy jsou k ničemu.


Pojišťovny se ale proti tomu ohrazují. "Způsobil zbytečnou paniku, protože lidé tím, že jsou pojištěni na vichřici, tak jsou automaticky pojištěni na cokoli horšího," vysvětlil regionální ředitel Generali Česká pojišťovna Roman Janál.

Související obsah


"Klientům se budou vyplácet peníze do výše jejich nastavených limitů v jejich pojistné smlouvě," ujistila rovněž mluvčí České asociace pojišťoven (ČAP) Veronika Nová.


Teď už jihomoravský hejtman ví, že přestřelil. To ale nic nemění na tom, že většině lidí jejich pojistky na pokrytí škod nestačí. "Nepočítáte s tornádem, takže je tam nějaká výše pojistného plnění, která se ukazuje nízká," řekl Grolich.

Nízké limity ve smlouvách


Třeba hostinskému Ivanu Sečkářovi z Moravské Nové Vsi vzalo tornádo střechu na domě i restauraci. Pod troskami mu zemřel bratr a teď zjišťuje, že pojistná smlouva mu pokryje jen malou část z osmimilionových škod: "Vichřice je pojištěna, ale jen na milion korun. Za to nekoupíme ani krovy."


Problémy s pojistkou mají i Polachovi z Moravské Nové Vsi, pojišťovny jim proplatí polovinu. "Já děkuji Pánu bohu, že bude zaplacené aspoň něco, a pak se to poskládá, co dají rodiče a kamarádi," našla v neštěstí alespoň malou útěchu Martina Polachová.

Související obsah


Zatímco proti požáru se lidé pojišťují na celou hodnotu nemovitosti, u větru většinou nepočítají s tím, že by měl tak ničivou sílu a mohl zničit celý dům. "Jsou tam nemovitosti, které mají hodnotu čtyři miliony, ale historicky mají tu nemovitost pojištěnou na milion," uvedl příklad Janál.

Aktualizujte si pojistné smlouvy, radí experti


V Česku jsou podle odhadů ekonomů takzvaně podpojištěné asi dva miliony nemovitostí. Pro jejich majitele je to doslova časovaná bomba. "Řada lidí si to pojištění dělala třeba před desíti, patnácti lety, takže nemovitost, který dneska stojí čtyři miliony korun, je pojištěná na dva miliony," srovnal ekonom Lukáš Kovanda.


"Doporučujeme, aby si klienti aktualizovali smlouvy každých pět let," radí mluvčí Allianz Marie Petrovová. Momentem, kdy aktualizovat smlouvu, je třeba to, když dům rekonstruujete. Dobré je se také dívat na cenu nemovitostí na trhu. Další informace najdete v reportáž TV Nova:


Jak na pojištění nemovitosti poradil i finanční poradce David Kašpar. Podívejte se na rozhovor:

Spoléhají na stát


Problémy s pojistkami se netýkají jen samotných lidi, řeší je i postižené obce a Jihomoravský kraj. "Na krajském majetku jsou škody v hodnotě půl miliardy a pojistné plnění je nastaveno na maximálně 100 milionů," přiblížil Grolich.


Pojišťovny odhadují výši pojištěných škod na skoro 3,5 miliardy korun. Přes třetinu peněz z 13 tisíc pojistných událostí pojišťovny už vyplatily. Na pomoc od státu teď spoléhají lidé, obce i kraj. Ten navíc už pro jistotu začal navyšovat pojistky u svých starých smluv.
 

Lucie Hlubučková, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Slovensko chce prodloužit lockdown do 16. prosince

Celoplošný lockdown pro všechny by měl na Slovensku pokračovat ještě do 16. prosince, navrhuje tamější ministerstvo zdravotnictví. V pondělí to bude schvalovat vláda, informoval portál TVnoviny.sk. Potom by se uzávěra týkala už jen nenaočkovaných. Pro lidi s vakcinací nebo pro ty, kteří prodělali covid-19, by se část obchodů a služeb otevřela. Od 25. prosince by se přidaly i hotely, restaurace mají zůstat zavřené.

Krátká zpráva

Rakousko má nového kancléře

Dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer se v pondělí stal kancléřem Rakouska. V čele vlády nahradil Alexandera Schallenberga. Stal se tak třetím kancléřem za poslední dva měsíce. Schallenberg nahradil v této pozici 11. října Sebastiana Kurze. Ten skončil kvůli podezření z korupce. Poté, co Kurz z politiky odešel, rozhodl se rezignovat i Schallenberg.

Píše se na Deník.cz