Domácí

Uplynulo 60 let od tragédie v dole Dukla. Zahynulo tam 108 horníků

Uběhlo 60 let od nejtragičtějšího důlního neštěstí v Česku. 7. července roku 1961 v dole Dukla nedaleko Havířova zahynulo 108 horníků. Výročí si ve středu připomněli pamětníci i ti, kteří tehdy smrti unikli. Za tragédií pravděpodobné stála lidská chyba.

Šedesát let od tragédie, přesto pamětníci ani rodiny nezapomněli a přišli vzdát hold kamarádům, kteří v hořícím pekle zůstali.

"Říkali mi, že jsem jeden z posledních, který ještě žije, tak jsem se byl schválně podívat. Pár jsem jich potkal," uvedl bývalý horník a pamětník Jiří Hlavička. "Dneska pláču celý den," doplnila další pamětnice Helena Lipová.

Zpočátku jejich směna vypadala jako každá jiná, jenže pak horníci o půl čtvrté ucítili zápach, někteří viděli i kouř.

Související obsah

"Hoši utíkejte, něco se děje, nevěděli jsme nic. Šibíkem jsme lezli na třetí, ještě jsme nenasadili masky," vzpomíná na osudné odpolední chvíle chvíle pan Hlavička, kterého tehdy jen 10 minut dělilo od smrti.

Požár v dole Dukla vypukl, když jeden z horníků nevědomky spustil dopravník. Gumový pás běžel naprázdno, pak vzplál.

Čtyřiaosmdesátiletý pan Gongol byl mezi horníky nováčkem, fáral pouze pět dní. Na hrůzy toho dne ale nikdy nezapomene. "V sobotu jsem promoval, neděli jsem hned nastoupil do práce," vzpomínal.

Související obsah

Pan Bronislav v dole při neštěstí přišel o otce. Na Duklu nastoupil, protože chtěl vědět, kde a jak. "V roce 1961 tam zahynul můj otec, on tam víceméně dělal předáka v té 18. sloji. Ten den měl 26. narozeniny, takže s tou Duklou jsem měl spojený celý život," prozradil.

Po hornících zůstalo 63 vdov a 107 sirotků. Šest dětí se narodilo po smrti svých otců – horníků.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz