Zahraničí

Litva postaví kvůli migrantům na hranicích s Běloruskem barikádu

Litevská vláda rozhodla, že na hranici s Běloruskem postaví bariéru. Ta by měla odradit migranty od cesty do Litvy a z ní i do celé Unie. Pobaltská země se ke stavbě odhodlala poté, co Bělorusko oznámilo, že kvůli uvaleným sankcím ze strany sedmadvacítky nebude bránit migrantům v příchodu do země.

Migrace jako nástroj nátlaku na Evropskou unii. Litva tvrdí, že Bělorusko nabízí běžencům z Blízkého východu zvýhodněné lety a poté jim pomáhá přecházet hranici dlouhou téměř 700 kilometrů. Ta je zároveň i hranicí celé Evropské unie a schengenského prostoru.

"Pokud si někdo myslí, že budeme zavírat hranice s Polskem, Lotyšskem, Litvou nebo Ukrajinou a staneme se tak táborem pro lidi z Afghánistánu, Iráku, Íránu, Sýrie, Libye a Tuniska, tak to se mýlí. Nebudeme držet nikoho. Oni nejdou k nám ale do osvícené, teplé a útulné Evropy," uvedl běloruský diktátor Aleksandr Lukašenko.

Související obsah

"Je těžké sledovat, jak se běloruský režim mstí a posílá migranty na hranice Litvy a Polska. Ale při tom nedovoluje Bělorusům opustit svou zemi," řekla běloruská disidentka Svjatlana Cichanouská.

Litva v posledních dnech zaznamenává rekordní počty běženců přicházejících právě přes Bělorusko. Za minulý týden to bylo téměř 800 lidí. Tedy o 100 víc než za celý první půl rok letošního roku.

Související obsah

Závažnost situace si Evropská unie uvědomuje. Předsedkyně Evropské komise už Litvě slíbila pomoc Evropské agentury pro pohraniční  a pobřežní stráž - Frontex. A přímo na hranice už zamířil i předseda Evropské rady Charles Michel.

Litevské úřady varují, že pokud bude nápor pokračovat, nedokáží všem běžencům zajistit ubytování a humanitární pomoc.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz