Domácí

Běloruská disidentka Cichanouská dostala symbolický klíč od Prahy

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská pokračovala ve středu v návštěvě Česka. Zamířila do Senátu, kde vystoupila před plénem senátorů. Cichanouská se už v úterý sešla také s prezidentem Milošem Zeman nebo premiérem Andrejem Babišem.

Svjatlana Cichanouská už se v pondělí potkala s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS), který ji do Česka pozval. Ten ji pak na tiskové konferenci označil za skutečně zvolenou prezidentku Běloruska. Ve středu zamíříla běloruská disidentka do Senátu znovu, tentokrát vystoupila před všemi senátory.

"Vyzývám Českou republiku, aby neuznávala vládu Aleksandra Lukašenka. Vyzývám, aby Česká republika organizovala jednání na nejvyšší úrovni v rámci vyřešení krize v Bělorusku. Jedinou cestou pro Bělorusko jsou svobodné volby," řekla Cichanouská v Senátu, kde se ji za to dostalo dlouhého potlesku ze strany senátorů. Disidentka zároveň vyzvala k sestavení mezinárodního tribunálu, který by stíhal představitele vlády Aleksandra Lukašenka.


Cichanouská se v úterý sešla krátce před polednem na zámku v Lánech také s prezidentem Zemanem. Miloš Zeman už dopředu avizoval, že se bude zajímat o situaci v Bělorusku a aktivity opozice. Odpoledne Cichanouská dorazila na schůzku s premiérem Andrejem Babišem (ANO), v parlamentu ji pak přijali zástupci opozičních stran.

Související obsah


Vůdkyně běloruské opozice se ve středu sešla také s ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Následovala návštěva staroměstské radnice, kde podepsala knihu čestných návštěv a primátor Zdeněk Hřib (Piráti) jí předal symbolický klíč od hlavního města.


Disidentka, prezidentská kandidátka a podle mnohých i vítězka loňských voleb v Bělorusku, zahájila návštěvu Prahy v neděli procházkou po Karlově mostu. Cichanouská se v Česku zdrží do čtvrtka.

Související obsah


Opoziční vůdkyně musela vlast opustit po násilných protestech, nyní žije v sousední Litvě. Bělorusko s Ruskem na ni vydaly zatykač. V pondělí vystoupila Cichanouská také na demonstraci podporující svobodné Bělorusko na pražském Staroměstském náměstí.

Podívejte se na dosavadní průběh návštěvy Česka disidentky Cichanouské:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz