Zajímavosti

Co dělat při dehydrataci? 7 potravin a nápojů, které vašemu tělu pomohou

Co dělat při dehydrataci? 7 potravin a nápojů, které vašemu tělu pomohou
Zdroj: Profimedia

Když venku panují horka, je zvýšené riziko dehydratace. Ve chvíli, kdy pociťujete žízeň, znamená to, že už tělu chybí tekutiny a potřebné látky. Záchranou v případě dehydratace není pouze voda, existuje řada užitečných potravin a nápojů, které tělu pomáhají vrátit se do normálu.

Jak upozorňuje web Healthline zaměřující se na zdravotnická témata, při dehydrataci tělo potřebuje víc než jen tekutiny, aby se opět dostalo do stavu rovnováhy. Spolu s potem a močí se z těla odcházejí i elektrolyty, které je také nutné doplnit. Mezi ty nejdůležitější patří sodík, draslík, dále také vápník a hořčík.

Podívejte se na výběr sedmi potravin a nápojů, které vám pomohou při dehydrataci.

Kokosová voda

Kokosová voda je ideálním zdrojem hydratace. Obsahuje spoustu vody, minerálů a také sacharidy. Skvělá je například v případě, kdy v sobě dehydrovaný člověk nic moc neudrží (například při žaludečních a střevních problémech).

Související obsah

Je bohatá na draslík, sodík, fosfor a hořčík, což z ní v podstatě dělá přírodní iontový nápoj. Ideální je pít samotnou kokosovou vodu bez přidaných cukrů či dochucovadel.

Meloun

Ať už vodní nebo cukrové, melouny jsou skvělou volbou pro udržení hydratace. Disponují vysokým obsahem vody (ve vodním je až 92 procent) a nechybí jim ani draslík.

Do stejného rodu (Cucumis) jako melouny patří také okurky. Salátová obsahuje téměř 95 procent vody a důležité elektrolyty – draslík, vápník, fosfor či hořčík.

Vývar

Jak už bylo napsáno, kombinace vysokého podílu vody a elektrolytů je klíčem k rehydrataci organismu. Touto kombinací se pyšní i polévky. Když se posilníte vývarem například z hovězích kostí, rozhodně neprohloupíte.

Související obsah

Důležité je vařit ho dlouho, díky čemuž se zvýší obsah vápníku a hořčíku. Hovězí vývar je také bohatý na sodík, draslík a fosfor.

Smoothie

Smoothie je sladký a osvěžující způsob, jak doplnit chybějící tekutiny. K přípravě můžete využít většinu ovoce nebo zeleniny, přidat můžete i jogurt kvůli bílkovinám. Pokud máte žaludek na vodě, zkuste smoothie se zázvorem nebo mátou, které zmírňují trávicí obtíže a pomáhají při nevolnosti.

Mléko

Sklenice mléka vašemu tělu dodá vodu, bílkoviny, vápník, draslík a hořčík. V malém množství obsahuje také sodík. Živiny pomáhají zpomalit rychlost vstřebávání tekutin a následné vylučování močí. Mléko tak zajišťuje hydrataci po delší dobu než voda.

Související obsah

Gazpacho

Španělská zeleninová polévka gazpacho je pro svou osvěžující chuť a podávání za studena oblíbená zejména v teplých oblastech a během léta. Základem jsou především rajčata, která naleznete na seznamu potravin prospěšných pro hydrataci. Mají také vysoký obsah draslíku.

Tzatziki

Pokud máte rádi středomořskou kuchyni, další z vhodných pokrmů při dehydrataci jsou řecké tzatziki. Základem je jogurt a okurka, tzn. potraviny s vysokým obsahem vody. Jogurt navíc disponuje i probiotiky, která se přátelí se střevní mikroflórou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz