žízeň

Jak poznáte, že málo pijete? Pocit žízně to není! OTESTUJTE SE

Jak poznáte, že málo pijete? Pocit žízně to není! OTESTUJTE SE
Zdroj: Profimedia

Zvláště v horkém počasí by člověk měl více dbát na pitný režim. Nedostatek tekutin totiž může vést k vážným zdravotním problémům. Jak poznáte, že pijete dostatečně?

Vysoké teploty se mohou velmi negativně podepsat na vašem zdravotním stavu. Z toho důvodu je nezbytné řádně doplňovat tekutiny. Odborníci také radí omezit fyzickou zátěž, nepobývat na přímém slunci a i ve městě používat ochranné krémy s vysokým UV faktorem.

"Hygienická stanice apeluje na dodržování základních pravidel, jako je například nesedět přes poledne na přímém slunci a myslet na to, že je důležité zvýšený příjem tekutin. Je zajímavé, že dospělí často hlídají děti, aby doplňovaly tekutiny, ale mělo by tomu být v některých případech i naopak, protože i rodiče zapomínají pít a to bez ohledu na věk," říká Jan Jarolímek, ředitel Hygienické stanice hlavního města Prahy.

Jak poznáte, že málo pijete?

Jednoduchým a spolehlivým indikátorem dostatečného zavodnění organismu je tvorba obvyklého množství a vylučování světlé až velmi světlé moči. Například na dětské plence nemá být moč vidět.

"Pokud moč tmavne, je zřejmé, že organismus šetří vodu, protože nemá tekutin dost," upřesňuje šéf pražských hygieniků. Nutno podotknout, že pocit žízně je nespolehlivým a již pozdním signálem dehydratace.

Související obsah

Kolik byste měli vypít tekutin?

Voda, která tvoří většinu lidského těla, zajišťuje látkovou výměnu a správné fungování všech orgánů. Je třeba průběžně nahrazovat vodu, kterou tělo spotřebuje či vyloučí, což u průměrného zdravého dospělého člověka znamená asi 2,5 l denně, část se nahradí přijatou potravou, část je třeba dodat přímo v tekuté podobě.

Současně ale platí, že potřeba vody je velmi individuální, záleží na věku, hmotnosti, zdravotním stavu, vykonávané činnosti, zevním prostředí, druhu a množství stravy apod. Na nedostatek vody je citlivý zejména dětský organismus, neboť podíl vody v něm je až 80 %.

Akutní mírný nedostatek vody v těle se projevuje bolestí hlavy, únavou, malátností a snížením výkonnosti (2% úbytek hmotnosti těla vlivem ztráty tekutin způsobí 20 % ztrátu výkonu), 5 % ztráta tekutin může způsobit oběhové selhání. Chronický dlouhodobý nedostatek tekutin způsobuje poruchy funkce ledvin, vznik močových kamenů, záněty močových cest, zácpu atp.

Související obsah

Denní potřeba tekutin vzrůstá při horečce, při namáhavé činnosti a sportu, v horku i jinak nepříznivých klimatických podmínkách. Množství tekutin, které by měl jedinec zkonzumovat za běžných klimatických podmínek, se liší podle věku a podle pohlaví, orientačně ženy 2 l, muži 2,5 l (z toho 80 % by měly tvořit nápoje), pro kojence ať již kojené či na umělé mléčné stravě v zásadě platí, že vodu nabízíme, nenutíme

Děti kolem 1 roku, stravují-li se již jako dospělí, potřebují cca 1 l tekutin, děti 2 – 3 roky 1,3 l, 4 – 8 let 1,6 l, od 9 do 13 let dívky 1,9 l, chlapci 2,1 l. V horku množství tekutin navyšujeme. 

Které tekutiny jsou vhodné?

"Jednoznačně doporučujeme pití čisté pitné vody kohoutkové i balené. Dále neslazené ovocné nebo zelené čaje. Některé minerální vody, vzhledem k vysokému obsahu rozpuštěných látek, nejsou určeny jako trvalý a jediný zdroj pitné vody a k její konzumaci je nutno v tomto duchu přistupovat. S výjimkou málo mineralizovaných minerálních vod, které jsou vhodné i k trvalému pití, jsou minerálky vhodné k občasnému doplnění minerálů po námaze nebo pobytu v horku, ale nemůže to být jediný zdroj vody," uzavírá za hygieniky Matěj Čermák, vedoucí oddělení Hygieny obecné a komunální hlavního města Prahy.

Vhodnými zdroji tekutin jsou také ovoce a zelenina jako například rajčata, okurky, melouny, jahody nebo citrusy.

Související obsah

Vhodné naopak nejsou slazené nápoje (limonády, kolové nápoje čo slazené ovocné nápoje), protože v nich obsažený cukr zvyšuje pocit žízně. Bylinné čaje by se měly pít slabé a střídat druhy bylin, z nichž jsou připravovány. Případně je možné volit různé směsi bylin a rozhodně je nepít denně. Důvodem k tomu jsou léčivé účinky bylin, které by mohly negativně ovlivnit náš zdravotní stav.

Nedoporučují se ani barvené nápoje, granulované čaje, silně mineralizované vody, větší množství kávy, neředěné džusy, alkohol, soft drinky, iontové nápoje a energy drinky.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ZDRAVÍ OHROŽUJÍCÍ: Zapomínáte se po probuzení napít vody? Až se dozvíte, jakou děláte chybu, už to jen tak neuděláte!

HAZARD SE ŽIVOTEM? Měsíc pil 4 litry vody denně! Neuvěříte, jaké to mělo důsledky

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz