Zahraničí

Babiš se zúčastnil summitu V4. Řešila se budoucnost Evropy i očkování

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek zúčastnil summitu předsedů vlád visegrádské čtyřky v Lublani. Zástupci zemí diskutovali o programu a plánech maďarského předsednictví ve V4, migraci nebo třeba očkování.

Předseda vlády České republiky Andrej Babiš se v pátek v Lublani zúčastnil summitu předsedů vlád zemí V4. Přítomen byl i slovinský premiér Janez Janša.

Během dopoledního zasedání premiéři České republiky Andrej Babiš, Maďarska Viktor Orbán, Slovenské republiky Eduard Heger a Polska Mateusz Morawiecki diskutovali o programu a plánech maďarského předsednictví ve V4, migraci, klimatické politice, rozšíření EU a budoucnosti Evropy.

Během schůzky se řešila také pandemie koronaviru a očkování. "Problém Evropy je, že každá země má nezávislou epidemiologickou službu. Každá ta země vydává různá opatření. My jsme to řešili s premiéry, ale ono to nejde vést centrálně," uvedl premiér Babiš. V Praze se mají navíc od příštího týdne otevřít dvě mobilní očkovací centra, kde nebude nutná registrace.

Související obsah

Následovalo jednání, kterého se zúčastnil i slovinský premiér Janez Janša. Ten představil program a priority předsednictví v Radě EU, které Slovinsko převzalo 1. července letošního roku. 

Visegrádská spolupráce byla ustavena na setkání prezidentů Československa, Polska a Maďarska dne 15. února 1991 v maďarském Visegrádu. Jedná se o neformální platformu pro regionální spolupráci ČR, Slovenska, Polska a Maďarska. V roce 2004 všechny země vstoupily do EU.

Na celou tiskovou konferenci Andreje Babiše se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz