Domácí

ČHMÚ upravil výstrahu! Extrémní riziko záplav, dorazí další silné bouřky

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pátek vyhlásil na několika místech stav povodňového ohrožení. Nejvážnější situaci zaznamenali na východě Plzeňského kraje na tocích v povodí Úslavy a Klabavy, kde ráno vyhlásili extrémní nebezpečí záplav. Třetího stupně povodňové aktivity pak dosáhla i Novohradka v obci Luže na Chrudimsku. Meteorologové navíc varují před dalším silným pásmem bouřek.

ČHMÚ v pátek ráno vyhlásil na několika místech stav povodňového ohrožení. V Plzeňském kraji vlivem přívalových dešťů vystoupala řeka Úslava v Koterově na 3. stupeň povodňové aktivity (SPA).

"V nejbližších hodinách bude kulminovat Úslava v Koterově na úrovni 3. SPA, poté bude velmi zvolna klesat, pokles na úroveň 2. SPA očekáváme dnes v odpoledních hodinách. Klabava v Nové Huti stále stoupá vlivem dotoku z Brd, kulminaci na hranici 2. až 3.SPA očekáváme během dopoledne," oznámil ČHMÚ po jedenácté hodině.

Související obsah

Problémy hlásí meteorologové i v Pardubickém kraji. Novohradka v obci Luže už dosáhla 3. SPA. Zvýšené průtoky se budou promítat dále po toku. "Vzhledem k předcházejícím vydatným srážkám a dotoku vody očekáváme dosažení 3. SPA i na dolním úseku Novohradky," varují meteorologové.

Hladiny zasažených toků v povodí středního Labe a ojediněle i horní Moravy kolísají, místy ještě stoupají. "Ojediněle budou dosahovat 1. SPA, není ani vyloučeno krátkodobé překročení úrovně 2. SPA," dodává ČHMÚ. 

Výstraha před bouřkami a povodněmi:

Zdroj: ČHMÚ

Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti i komunikace. "Některé silnice a mosty mohou být uzavřeny. Doporučuje se parkovat vozidla na výše položených místech, vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí apod. v korytě toku a bezprostředním okolí a jízdy autem přes povodňovou vodu. Omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů," upozornil ČHMÚ.

Výstraha před extrémním povodňovým ohrožením v Pardubickém kraji byla prodloužena do páteční osmé hodiny večer. V Plzeňském kraji byla nahrazena povodňovou pohotovostí s vysokým stupněm nebezpečí.

Do stejné hodiny platí povodňová bdělost s nízkým stupněm nebezpečí pro části Středočeského, Plzeňského, Královéhradeckého, Pardubického kraje a Vysočiny. 

Výstraha před bouřkami

Meteorologové současně upřesnili i další výstrahy. Platné jsou do osmé hodiny večer. Největší varování se týká krajů Olomouckého a Moravskoslezského, kde se mohou ojediněle vyskytnout velmi silné bouřky s přívalovými srážkami okolo 40 mm, velkými kroupami a nárazy větru 70 až 90 km/h.


Silné bouřky pak mohou udeřit i ve Zlínském a Jihomoravském kraji.

Podívejte se na reportáž:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz