Domácí

Sněmovna schválila zabavení části dávek, stát bude strhávat pokuty

Sněmovna schválila zabavení části dávek, stát bude strhávat pokuty
Zdroj: Petr Topic

V pátek pokračuje 111. schůze Poslanecké sněmovny. Na programu je hned několik bodů. Zákonodárci schválili jako první novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi, která umožní zabavení části dávek těm lidem, kteří neplatí pokuty. Tématem schůze bude také navýšení důchodů.

Ve středu odstartovala červencová schůze Poslanecké sněmovny, v rámci které budou zákonodárci projednávat zvyšování důchodů nad rámec inflace i výši postihů za předjíždění cyklistů ve vzdálenosti menší než 1,5 metru.

Od pátečního rána byla však tématem jednání novela zákona o pomoci v hmotné nouzi. Podle návrhu, ti lidé, kteří neplatí pokuty za vybrané přestupky, přijdou o část dávek. Zmíněné pokuty se z nich budou strhávat. Návrh přednesli poslanci ODS.

Poslanci řešili především to, že lidé ve vyloučených oblastech zneužívají sociálního systému. "Nemůžeme přijímat protiromské zákony v této Sněmovně,“ rozhořčil se poslanec Petr Dolínek (ČSSD).

Odpoledne se zákonodárci začali zabývat zákonem o důchodovém pojištění. Starobní důchody by se podle zákona měly zvýšit průměrně o 458 korun. Vláda chce ale seniorům přidat 300 korun nad zákonnou valorizaci. Průměrný důchod by tak měl podle předběžných čísel dosahovat zhruba 16 159 korun. Jednání by mělo pokračovat ve středu.

Související obsah

Čtvrteční jednání zákonodárci zahájili ústními interpelacemi na členy vlády. Poslanci se dále zabývali také změnami ve volebním zákonu. Obecní, senátní a krajské volby by se měly konat vždy první říjnový týden.

Poslanci ze začátku středeční schůze schválili návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví. Návrh počítá s tím, že by se mělo během pěti let přejít na jednotný elektronický standard. Opozice také navrhovala, aby se poslanci zkraje věnovali odškodnění obětí tornáda na jižní Moravě. Poslanci však návrh opozice neschválili.

Související obsah

Sněmovna také schválila, že lidé, kteří budou při říjnových volbách v karanténě, budou moci hlasovat z auta nebo pomocí přenosné urny.

Poslance čeká na červencové schůzi i další hlasování o novele, která se týká předjíždění cyklistů ve vzdálenosti nejméně 1,5 metru. Návrh zákona Senát vrátil. Sněmovna má zmírnit postih motoristů v případech, kdy vzdálenost nedodrží, ale cyklistu neohrozí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz