Domácí

Poslanci schválili volby v karanténě, prošla i elektronizace zdravotnictví

Poslanci schválili volby v karanténě, prošla i elektronizace zdravotnictví
Zdroj: Petr Topic

Ve středu odstartovala červencová schůze Poslanecké sněmovny, v rámci které budou zákonodárci projednávat zvyšování důchodů nad rámec inflace i výši postihů za předjíždění cyklistů ve vzdálenosti menší než 1,5 metru. Řešit by měli i otázky exekucí nebo stavu pandemické pohotovosti.

Rozhodnutí o zvyšování důchodů nad rámec inflace, postihy za předjíždění cyklistů v těsné blízkosti nebo debata o stavu pandemické pohotovosti. To vše čeká poslance na červencové schůzi, která odstartovala ve středu.

Poslanci ze začátku středeční schůze schválili návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví. Návrh počítá s tím, že by se mělo během pěti let přejít na jednotný elektronický standard. Opozice také navrhovala, aby se poslanci zkraje věnovali odškodnění obětí tornáda na jižní Moravě. Poslanci však návrh opozice neschválili.

Zákonodárci také schválili, že lidé, kteří budou při říjnových volbách v karanténě, budou moci hlasovat z auta nebo pomocí přenosné urny.

Starobní důchody by se podle zákona měly zvýšit průměrně o 458 korun. Vláda chce ale seniorům přidat 300 korun nad zákonnou valorizaci. Průměrný důchod by tak měl podle předběžných čísel dosahovat zhruba 16 159 korun. Sněmovna vládní návrh nebude schvalovat zrychleně. Opoziční kluby ODS, KDU-ČSL a TOP 09 totiž tento postup na mimořádné schůzi zablokovaly. 

Související obsah

Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) chce ještě do zákona přidat speciální bonus 500 korun měsíčně navíc maminkám za vychované děti, s jejím návrhem ale ministryně financí Alena Schillerová vyjádřila nesouhlas.

Poslance čeká na červencové schůzi i další hlasování o novele, která se týká předjíždění cyklistů ve vzdálenosti nejméně 1,5 metru. Návrh zákona Senát vrátil. Sněmovna má zmírnit postih motoristů v případech, kdy vzdálenost nedodrží, ale cyklistu neohrozí. 

Související obsah

Opozice také navrhla, aby poslanci diskutovali o stavu pandemické pohotovosti kvůli šíření koronaviru. Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek minulý týden kritizoval, že se ministerstvu zdravotnictví nepodařilo přijmout žádné opatření podle pandemického zákona, které by posléze soud neshodil. 

Zákonodárci se mají zabývat i policejní žádostí o vydání nezařazeného poslance Lubomíra Volného k trestnímu stíhání. Policie ho podezírá ze šíření poplašné zprávy kvůli příspěvku na sociální síti o léku ivermektin.

Poslanci mají projednávat i nový zákon, který má pomoci především dlužníkům. Velkým tématem je zastavení dlouholetých exekucí, které nikam nevedou. 

Jednání Sněmovny bude pokračovat ve čtvrtek od 9:00. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz