Domácí

Poslanci schválili volby v karanténě, prošla i elektronizace zdravotnictví

Poslanci schválili volby v karanténě, prošla i elektronizace zdravotnictví
Zdroj: Petr Topic

Ve středu odstartovala červencová schůze Poslanecké sněmovny, v rámci které budou zákonodárci projednávat zvyšování důchodů nad rámec inflace i výši postihů za předjíždění cyklistů ve vzdálenosti menší než 1,5 metru. Řešit by měli i otázky exekucí nebo stavu pandemické pohotovosti.

Rozhodnutí o zvyšování důchodů nad rámec inflace, postihy za předjíždění cyklistů v těsné blízkosti nebo debata o stavu pandemické pohotovosti. To vše čeká poslance na červencové schůzi, která odstartovala ve středu.

Poslanci ze začátku středeční schůze schválili návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví. Návrh počítá s tím, že by se mělo během pěti let přejít na jednotný elektronický standard. Opozice také navrhovala, aby se poslanci zkraje věnovali odškodnění obětí tornáda na jižní Moravě. Poslanci však návrh opozice neschválili.

Zákonodárci také schválili, že lidé, kteří budou při říjnových volbách v karanténě, budou moci hlasovat z auta nebo pomocí přenosné urny.

Starobní důchody by se podle zákona měly zvýšit průměrně o 458 korun. Vláda chce ale seniorům přidat 300 korun nad zákonnou valorizaci. Průměrný důchod by tak měl podle předběžných čísel dosahovat zhruba 16 159 korun. Sněmovna vládní návrh nebude schvalovat zrychleně. Opoziční kluby ODS, KDU-ČSL a TOP 09 totiž tento postup na mimořádné schůzi zablokovaly. 

Související obsah

Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) chce ještě do zákona přidat speciální bonus 500 korun měsíčně navíc maminkám za vychované děti, s jejím návrhem ale ministryně financí Alena Schillerová vyjádřila nesouhlas.

Poslance čeká na červencové schůzi i další hlasování o novele, která se týká předjíždění cyklistů ve vzdálenosti nejméně 1,5 metru. Návrh zákona Senát vrátil. Sněmovna má zmírnit postih motoristů v případech, kdy vzdálenost nedodrží, ale cyklistu neohrozí. 

Související obsah

Opozice také navrhla, aby poslanci diskutovali o stavu pandemické pohotovosti kvůli šíření koronaviru. Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek minulý týden kritizoval, že se ministerstvu zdravotnictví nepodařilo přijmout žádné opatření podle pandemického zákona, které by posléze soud neshodil. 

Zákonodárci se mají zabývat i policejní žádostí o vydání nezařazeného poslance Lubomíra Volného k trestnímu stíhání. Policie ho podezírá ze šíření poplašné zprávy kvůli příspěvku na sociální síti o léku ivermektin.

Poslanci mají projednávat i nový zákon, který má pomoci především dlužníkům. Velkým tématem je zastavení dlouholetých exekucí, které nikam nevedou. 

Jednání Sněmovny bude pokračovat ve čtvrtek od 9:00. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz