Zajímavosti

Snášíte špatně horko? Vědci přišli s oblečením, které vás ochladí až o 5 °C

Snášíte špatně horko? Vědci přišli s oblečením, které vás ochladí až o 5 °C
Zdroj: Profimedia

Zatímco někteří lidé si libují v teplém počasí, jiní horka snáší těžce. Navrhnout oblečení, které vás dokáže udržet v teple, je přitom podstatně snazší než vyrobit látku, která ochrání před horkem. Vědcům se však nyní podařilo navrhnout tkaninu, která na první pohled vypadá jako obyčejné triko, dokáže ale ochladit lidské tělo až o pět stupňů.

Vyrobit oblečení, které člověka ochladí, je složitější než to, které ho zahřeje. V roce 2017 vědci ze Stanfordovy univerzity vytvořili textilii, která dokázala ochladit lidské tělo o tři stupně Celsia. Problém byl ale v tom, že aby to fungovalo, musela být tkanina tenká pouhých 45 mikrometrů. To je zhruba jedna třetina tloušťky lehké lhněné košile.

Vědci z Čeťiangské univerzity a Huazhong University of Science and Technology proto nyní zvolili odlišný přístup. Na jejich "vynález" upozornil web Sciencemag. Navrhli textilii, která pomocí chemických vazeb absorbuje tělesné teplo a vrátí jej zpět do prostoru jako infračervené záření.

I když tkanina vypadá jako obyčejná košile, funguje v podstatě jako zrcadlo, vysvětluje inženýr Tao Guangming. Látka o tloušťce 550 mikrometrů je vyrobená ze směsi kyseliny polymléčné a syntetických vláken s nanočásticemi oxidu titaničitého.

Související obsah

Výrobek otestovali na doktorandovi, kterého nechali sedět hodinu na trávníku na přímém slunečním světle. Když pak změřili teplotu jeho pokožky, byla díky nové tkanině chladnější o téměř pět stupňů Celsia, než když měl na sobě bavlnu.

Podle vědců ze Stanfordovy univerzity či MIT je výzkum zajímavý, je potřeba ale zodpovědět ještě mnoho otázek. Například zda látka funguje stejně, když člověk stojí nebo chodí, nebo zda funguje i tehdy, pokud ji člověk nemá na sobě, vzhledem k tomu, že chladící prvek se spoléhá na tělesný kontakt s pokožkou.

Autoři projektu si od nové látky ale mnoho slibují. Náklady na výrobu oděvů se podle nich s novou technologií zvýší pouze o 10 procent, takže je zde potenciál pro masovou výrobu. "Každý si bude moci koupit takové tričko a cena bude v podstatě stejná jako u jiného oblečení. Může to prospět všem," prohlásil vědec Ma Yaoguang, jeden z hlavních inženýrů projektu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz